برای مشاهده بهتر مطالب سایت از مرورگر فایر فاکس یا کروم استفاده کنید.

در نشست علمی مذاهب اسلامی و تمدن نوین اسلامی فرصت یا تهدید مطرح شد: تشکیل تمدن نوین اسلامی مسئله امروز جهان بشریت است/ پایه و اساس تمدن غرب، میراث اسلامی بوده است - موسسه آموزشی پژوهشی مذاهب اسلامی

در نشست علمی «مذاهب اسلامی و تمدن نوین اسلامی فرصت یا تهدید!» تشکیل تمدن نوین اسلامی از جدی ترین مسائل جهان اسلام دانسته شد.

 نشست علمی «مذاهب اسلامی و تمدن نوین اسلامی فرصت یا تهدید؟!» ظهر چهارشنبه در مؤسسه آموزشی و پژوهشی مذاهب اسلامی برگزار شد.

در ابتدا حجت الاسلام سید محمد مهدی میرجلیلی به عنوان دبیر علمی این نشست اظهار کرد: ارتباط بین تمدن اسلامی و مذاهب اسلامی از بحث های بسیار مهم است که باید به آن پرداخته شود.

او با بیان اینکه انقلاب اسلامی جهشی را در جهان اسلام ایجاد کرد گفت: انقلاب اسلامی ایران یک جهش و جنبش بزرگ در افکار عمومی جهان ایجاد کرد که روز به روز در حال گسترش است.

دبیر علمی این نشست ابراز کرد: دشمنان ما قصد گرفتن منابع عظیمی را دارند که در اختیار داریم و مانع تحقق تمدن نوین اسلامی می شوند.

تشکیل تمدن نوین اسلامی مسئله امروز جهان بشریت است

حجت الاسلام محسن الویری نیز در این نشست ارائه کرد: اگر مراد ما از مذاهب فقط مذاهب فقهی باشد شاید خیلی در این زمینه چالش و مسئله ای نداشته باشیم اما اگر مسئله تعدد و تنوع گرایش های مختلف فکری و نحله های اعتقادی به ویژه در مباحث کلامی باشد اوضاع فرق می کند.

او با بیان اینکه تمدن نوین اسلامی مسئله ماست و باید نسبت به آن موضع و مطالعه داشته باشیم گفت: این موضوع حتی مسئله امروز کشور و فراتر از آن مسئله جهان اسلام است که آحاد اسلامی باید روی آن بیندیشند.

این استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه تمدن نوین اسلامی مسئله بشریت نیز است ادامه داد: امروزه تنوع گرایش های فردی و کلامی و سیاسی مسلمانان در سطح جهان اسلام به چشم می خورد که حال این سؤال پیش می آید آیا اجزای پراکنده مانند اجزای مختلف بدن انسان هستند که درخدمت یک پیکر قرار دارند، اگر اینگونه باشند یک فرصت است یا اینکه این اجزا گوناگون واگرا هستند؟

او تصریح کرد: تکثر و چندگانگی گرایش های مختلف اسلامی امری طبیعی است و این چندگانگی انکار ناپذیر است اما بحث ما در نحوه مدیریت این تعدد و تکثر می باشد.

الویری با بیان اینکه انسان ها هویت های گوناگون دارند که به طولی و عرضی تقسیم می شوند، گفت: هویت های طولی باهم تعارض پیدا نمی کنند.

او ابراز کرد: مسئله مذاهب مختلف که شافعی یا غیره هستند از دیدگاه های مختلف به فرد هویت می دهند و این ها در کنار هم هویت عرضی هستند ولی انتصاب به هریک از گرایش های مختلف با مسلمان بودن هویت طولی است و عرضی نیست.

انسان با هر هویت مذهبی متعلق به امت اسلامی است

این محقق و پژوهشگر حوزه گفت: انسان هر هویت مذهبی و کلامی که دارد در یک پله بالاتر متعلق به امت اسلامی است.

او با بیان اینکه آنچه همه تنوع ها را به رسیمت می شناسد واژه امت است افزود: اگر از نظر امت نگاه کنیم این تعددها را باید بپذیریم حتی تنوع حکومت ها را.

دکتر نادر کریمیان سردشتی نیز در این نشست طی سخنانی ابراز داشت: این موضوع یکی از جدی ترین مسائل جهان اسلام است و ربطی به ایران ندارد.

او با بیان اینکه تمدن یک دفعه به وجود نمی آید بلکه عوامل زیادی در به وجود آمدن آن دخیل هستند توضیح داد: عوامل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تربیتی در شکل گیری این تمدن نقش دارند.

تمدن هیچ گاه با خشونت و قوای نظامی شکل نمی گیرد

این استاد دانشگاه تصریح کرد: تمدن هیچ وقت با فاصله گرفتن از علم و دانش به وجود نمی آید و هیچ وقت هم با نفرت و خشونت و با زور اسلحه و قوای نظامی شکل نمی گیرد.

او با تأکید بر اینکه تمدن یک فرآیند است گفت: تمدن شامل تولید علم و راهبری یک جامعه همراه با تولیدات متعدد در تمام شئون زندگی است.

پایه و اساس تمدن غرب روی میراث اسلامی بوده است

کریمیان سردشتی افزود: باید این نکته را بدانیم که تمدن غرب به یک باره متولد نشده بلکه پایه و اساس تمدن غرب روی میراث اسلامی بوده است.

او خاطرنشان کرد: در تمام عرصه های علمی آنچه به عنوان تمدن غرب موجود است بن مایه های تمدن اسلامی وجود دارد.

این پژوهشگر و مدرس دانشگاه بیان کرد: وقتی خود مذاهب و جامعه اسلامی چیزی برای عرضه ندارند نمی تواند تمدن سازی کند لذا باید سازمانی به نام اخذ و عطا شکل بگیرد تا بگوییم این تمدن شکل خواهد گرفت.

او ادامه داد: آنچه راجع به تمدن گفته می شود با آثار وجودی اش شناخته می شود و این آثار وقتی موجود نیست نمی توان ادعایی کرد؛ در هرعرصه ای که ورود کنیم داستان همین است و در تمام عرصه های بشری باید جلوتر از جامعه بشری حرکت کرد تا جامعه بتواند بهره بگیرد.

کریمیان سردشتی عنوان کرد: رابطه اخد و عطا وقتی بهم بخورد نشان از وجود یک اشکال است و به همین جهت تمدن به آسانی شکل نمی گیرد و باید این رابطه ایجاد شود.

او مطرح کرد: در مورد مذاهب نیز امروز فقه های مختلفی ایجاد شده است که هیچ کدام از این فرقه ها موج غالب جهان اسلام نبوده اند و مدیریت نیز دست آنها نبوده است.

این محقق و پژوهشگر با بیان اینکه در دوره معاصر نیز استمرار برخی مذاهب فقهی و برخی مذاهب کلامی را داریم افزود: آیا جنبش هایی که در دوره معاصر می شناسیم می توانند حلال مشکلات جهان امروز باشند یا خیر؟ فراتر از آن اینکه اسلام بالفعل می تواند مشکلات را حل نماید؟

او گفت: در حوزه تئوری و نظریه؛ کائنات را فتح می کنیم اما وقتی می خواهیم مصادیق واقعی را ارائه دهیم مشکل داریم؛ هرسال مراسم حج برگزار می شود آیا مسائل جهان اسلان را در آن حل می کنیم؟

کریمیان سردشتی با بیان اینکه ارکان تمدن اسلامی عبارت اند از الله، رسول و قرآن تصریح کرد: تمدن اسلامی نیز اصولی دارد که برخی اعتقادی، برخی تربیتی، آموزشی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هستند.

او گفت: تولید علم، آبادانی، رشد و توسعه فراگیر، معماری بی نظیر، تشکیل امت اسلامی، جامعه مدرن و دولت سازی بخشی از اصول یک تمدن اسلامی است.

منبع: شفقنا