• یکشنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸
  • الأحد، 28 جماد ثاني 1441
  • Sunday, 23 February 2020

آيا پوشيدن مانتو، شلوار و مقنعه براى زن بهتر نيست؟

آيا پوشيدن مانتو، شلوار و مقنعه براى زن بهتر نيست؟

هدف از حجاب و پوشش، حفظ حرمت، عفت و وقار زن مسلمان و نگهدارى او از آزار و اذيت آزمندان بيماردل است چنان كه خداوند در قرآن كريم مى‏فرمايد: “يا اَيُّها النَّبى قُلْ لاَِزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ المُؤمِنينَ يُدْنين عَلَيْهِنَّ مِن جَلابيبِهنَّ ذلكَ أدنى أنْ يُعرَفْنَ فَلايُؤَذيْنَ “[1] .

اى پيامبر ! به همسران و دختران خود و زنان مؤمنان بگو كه خويشتن را به چادر بپوشند كه اين كار براى آن است كه -به عفت و حريت – شناخته شوند تا از تعرض و جسارت – هوس‏رانان – آزار نكشند.

در آيه ديگر هدف از پوشش پرهيز از تبرج و جلوه‏گرى خانم ها معرفى شده زيرا خودآرايى و جلوه‏گرى زنان موجب فساد و تباهى جامعه مى‏شود. “وَ لاتَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الجاهِليَّةِ الأولى”[2] .

مانند دوران جاهليت پيشين، خودآرايى و آرايش نكنيد.

قرآن درباره همسران پيامبرصلى الله عليه وآله وسلم دستور داده است كه هرگاه از همسران پيامبر متاعى را درخواست مى‏كنيد، از پس پرده طلب نماييد زيرا حجاب براى آن است كه دلهاى شما و آنان پاكيزه بماند و اين بهتر است؛ “فَاسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ ذلِكُمْ أطْهَرُ لِقُلُوبِكُم وَ قُلُوبِهِنَّ “[3] .

از اين آيات چنين به دست مى‏آيد كه هدف از حجاب، پاكى دلها و جامعه و مصونيت زن است.

سخن در اين است كه براى رسيدن به اين اهداف و ارزش هاى مقدس از چه نوع پوششى استفاده شود. به طور كلى دو نوع پوشش وجود دارد:

1- استفاده از مانتو شلوار؛

2- استفاده از چادر.

اما مانتو و شلوار وقتى مى‏تواند به عنوان حجاب اسلامى شناخته شود كه از ويژگي هاى زير برخوردار باشد:

1 – گشاد و بلند باشد به گونه ‏اى كه تمام برجستگي هاى بدن را بپوشاند؛

2 – تمام بدن به جز دستها تا مچ را دربر گيرد؛

3 – رنگ و دوخت آن به گونه‏اى نباشد كه گمراه كننده باشد؛

4 – مقنعه يا روسرى به گونه‏ اى باشد كه سر و گردن و سينه – به جز صورت – را به طور كامل بپوشاند.

اگر پوشيدن مانتو و مقنعه با رعايت كامل اين شرايط همراه باشد و هدف از آن آسانى و سهولت در كار و يا رفت و آمد باشد و مقدمه براى بدحجابى نباشد، از نظر اسلام حجاب شرعى است.

اما چادر:

در هر عمل يا رفتارى شايسته است كه انسان مؤمن و موحد بهترين صورت آن را برگزيند و چون حجاب ارزشهاى فراوانى براى فرد و جامعه دارد و به عنوان نشان عفت و پاكدامنى و مبارزه با بى‏ بندوبارى شناخته مى‏شود براى دست‏يابى به اين اهداف، چادر كه شكل تكامل يافته حجاب است بهترين و زيباترين شيوه پوشش اسلامى و نشانه سنت ملى – ايرانى است و بهتر است برگزيده شود.

انتخاب اين نوع خاص از پوشش آميزه‏اى از دين باورى ژرف و ذوق و هنر لطيف ايرانى است و مي توان گفت در طول مبارزات استكبار ستيز ملت ايران نقش فراوانى داشته است؛ از اين رو چادر مورد خشم غربي ها و غرب‏ پرستان واقع شده است و تلاش مى‏كنند آن را تحقير نموده و به عنوان عامل واپسگرايى معرفى نمايند.

البته مقصود از چادر آن نيست كه فقط چادر بر سر گذاشته شود بلكه همراه با آن ساير اعضاى بدن را با استفاده از شلوار ، جوراب ضخيم و يا مانتو بپوشاند كه با كمال تأسف برخى از خانم ها اين مسايل را رعايت نمى‏كنند، از اين رو اثرات منفى زيادى در جامعه ايجاد مى ‏شود نظير استفاده از جوراب بدن نما يا خود آرايى و نشان دادن زيورآلات. بنابراين با توجه به ويژگيهايى كه چادر دارد مى‏توان آن را به عنوان حجابى برتر معرفى نمود و بر زن مسلمان لازم است كه در محيط هاى كارى كه زن و مرد مخلوط مى‏ باشند حجاب كامل را رعايت نمايد.

[1] احزاب، آيه 59.

[2] همان، آيه 33.

[3] همان، آيه 53.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code