• یکشنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸
  • الأحد، 28 جماد ثاني 1441
  • Sunday, 23 February 2020

نماز خواندن پشت سر برادران اهل تسنن، ثوابش از شمشير زدن در رکاب رسول خدا بيشتر است

نماز خواندن پشت سر برادران اهل تسنن، ثوابش از شمشير زدن در رکاب رسول خدا بيشتر است

مرحوم آيت‌الله بهجت فرمودند:‌ « نه تنها اعاده نماز واجب نيست، بلکه نماز خواندن پشت سر آنها، ثوابش از شمشير زدن در رکاب رسول خدا در صف اول جنگ احد بيشتر است».

بدون شک وحدت اسلامی آرزوی همه مصلحان و دانشمندان روشنفکر اسلامی است و در این راه تلاش ها کرده اند. آنچه در این موضوع مهم است آن است که اولاً مقصود از اتحاد اسلامی روشن باشد و هر کس مقصود خاصی نزد خود نداشته باشد، و ثانیاً راه رسیدن به اتحاد اسلامی ارائه شود.

روشن است که اکثر مشکلات جهان اسلام ناشی از تشتت و تفرقی است که میان ملل مسلمان وجود دارد و البته نقش استعمار خصوصاً استعمار پیر انگلیس را نباید در پیدایش این تفرقه نادیده گرفت، گرچه بی کفایتی و قدرت طلبی حکام کشورهای اسلامی در طول قرون اخیر را عامل دوم این تفرقه باید به شمار آورد.
انسجام صفوف مسلمانان در مقابل دشمنان اسلام، و وحدت مذاهب اسلامی آرزوی دیرینه شخصیت های دلسوز جهان اسلام و یکی از بزرگترین هدف های نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است.
البته عده ای نابخردانه گمان کرده اند که هدف از وحدت مذاهب اسلامی، ترویج اباحه گری اعتقادی ، علمی و چشم پوشی از حقایق تاریخی است در حالی که هدف اصلی دعوت تقریب، ایجاد اتحاد بین جوامع و فرق اسلامی است.
این هدف مقدس، متکی به ریشه های استوار در کتاب و سنت است و با ممانعت از ایجاد تفرقه در صفوف مسلمانان، مانع کنار رفتن عنایت الهی وسست شدن ایمان ها و ذلت و شکست مسلمانان و تسلط اجانب بر کشورهای اسلامی می شود. بر این اساس مراکز و موسسات ترویج دهنده تقریب بین مذاهب باید گوشه ای از فرمایشات و توصیه های یکی از بزرگان در این حوزه برای بالابردن بیشتر شناخت افکار عمومی در حوزه تقریب منتشر کنند. زیرا با بسط عقلانیت دینی است که میتوان به رفع شبهات و غنابخشی پایه های نظری رفتار فردی و اجتماعی رسید.
و نتیجه این رفع شبهات ، پیدایش زبان مشترک که سبب ایجاد ارتباطات درونی امت اسلامی گسترش می یابد و فرهنگ گفت وگو جایگزین سوءتفاهم و عواقب آن می شود.

بهار سال 1373، آقاي مهندس محمود فرشيدي وزير آموزش و پرورش دولت نهم و جناب آقاي علي صفار، مدير محترم مدرسه راهنمايي معلم در منطقه 2 تهران، به محضر شادروان آيت‌الله‌ بهجت مشرف می شوند. يکي از پرسش‌هاي مطرح شده آن جلسه و پاسخ آن مرد خدا، با بحث اين نوشتار شديداً مرتبط است. از ايشان پرسيد: بنده در دانشگاه ناتينگهام انگلستان درس مي‌خوانم. آنجا دانشجويان عرب که همه سني هستند، از دانشگاه، فضايي براي اقامه‌ي نماز جماعت خواسته‌اند و دانشگاه نيز جايي را به آنها اختصاص داده است. بنده نماز اول وقت را پشت سر آنان به جماعت مي‌خوانم. آيا اعاده نماز واجب است؟ مرحوم آيت‌الله بهجت فرمودند:‌ « نه تنها اعاده نماز واجب نيست، بلکه نماز خواندن پشت سر آنها، ثوابش از شمشير زدن در رکاب رسول خدا در صف اول جنگ احد بيشتر است».

یاداوری گفتار شخصیت های مهم علمی جهان تشیع و تسنن بعنوان رهبران معنوی این گروه عظیم درباره اهمیت مساله وحدت اسلامی برای تنویر ضرورت انسجام و اتحاد برای مسلمین موضوعی حیاتی است.
امید است با معرفی و سرمشق قرار دادن این گفتارها بتوانیم گامی مهم و موثر در ایجاد وحدت اسلامی برداشته باشیم.

منبع: خبرگزاری تقریب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code