• جمعه، ۱۰ تیر ۱۴۰۱
  • الجمعة، 1 ذو الحجة 1443
  • Friday, 1 July 2022

اردوهای علمی فرهنگی

نیاز انسان به تفریح و آسایش جسم و جان از بدیهیاتی است که بی‌توجهی به آن دیگر فعالیت‌ها و کارکردهای او را به مخاطره می‌اندازد، به‌ویژه برای اهل علم و کسانی که فعالیت‌های فکری و علمی فراوانی دارند، این نیاز بیشتر احساس می‌گردد. ضمن اینکه حضور در مناطق مشترک و دیدار و گفتگو با برادران اهل سنت و آشنایی با مدارس علمی و مساجد و فعالیت‌های تبلیغی و علمی آنان، اثربخشی آموزش‌ها را مضاعف خواهد کرد. بر این اساس، یکی از  برنامه‌های منسجم این مرکز، برگزاری اردوهای مختلف علمی تفریحی است که تاکنون بیش از 16 دوره اردو در نقاط مختلف کشور برگزارشده و با رویکردهای جدید این مرکز، اردوهای فرهنگی، تفریحی سیاحتی ویژه خانواده‌های کارکنان و دانش‌پژوهان نیز در چشم‌انداز آینده تدارک دیده شده است.

  • اردوی علمی فرهنگی مشهد مقدس بهمن 99

مرکز تخصصی مذاهب اسلامی در راستای رسالت خود مبنی بر آشنایی دانش پژوهان با مراکز علمی و مذهبی مناطق مشترک و تعامل با علمای اهل سنت اردویی به مشهد مقدس برگزار کرد.
اردوی علمی زیارتی مشهد مقدس با حضور ۳۰ نفر از دانش پژوهان مرکز تخصصی مذاهب اسلامی به همراه خانواده ایشان به همت بخش فرهنگی مرکز و با همکاری معاونت آموزش از تاریخ ۲۱ بهمن تا ۲۶ بهمن1399 برگزار شد.  این سفر علمی زیارتی با هدف بالا بردن روحیه و نشاط دانش پژوهان و نیز آشنایی با علمای اهل سنت خراسان رضوی و تعامل با ایشان و بازدید از مدارس علمیه اهل سنت برگزار شد.
در طول برگزاری این اردو دانش‌پژوهان مؤسسه در طی سفری یک روزه به شهر تربت جام، از آرامگاه احمد جامی، اماکن تاریخی و نیز حوزه علمیه احمدیه این شهر بازدید صورت پذیرفت و جلسه‌ای با امام جمعه و علمای اهل سنت تربت جام برگزار شد.
یکی دیگر از برنامه های علمی، جلسه با حجت الاسلام و المسلمین استادی در زمینه آراء علمای اهل سنت شرق تا غرب عالم در مورد اهل بیت (علیهم السلام) بود که آخر جلسه نیز به پرسش و پاسخ در این زمینه اختصاص داده شد.
با توجه به تقارن اردو با میلاد امام محمد باقر علیه السلام مجلس جشن میلاد همراه با برگزاری مسابقات شاد و اهدای جوایز در محل سالن اجتماعات زائرسرای آستان قدس رضوی برگزار شد. در آخرین روز نیز بازدید از بنیاد پژوهش آستان قدس رضوی صورت پذیرفت و ضمن جلسه‌ای با مسئول این پژوهشگاه و توضیحات آنان پیرامون اقدامات انجام گرفته از لزوم تعامل مراکز تخصصی با آن بنیاد صحبت به میان آمد و در پایان نیز از کتابفروشی بنیاد بازدید به عمل آمد.

تصاویری از اردو