• سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء، 8 رمضان 1442
  • Tuesday, 20 April 2021

آيا مى شود خدا را به گونه اى ديگر غير از نماز پرستش نمود؟

آيا مى شود خدا را به گونه اى ديگر غير از نماز پرستش نمود؟

پاسخ : اگر مقصود اين است كه نماز ترك و رها شود، و خداوند به گونه ‏اى ديگر عبادت شود، از نظر اسلام، اين كار صحيح نيست، چرا كه قرآن مجيد مى ‏فرمايد: “”ان الصلوة كانت على المؤمنين كتابا موقوتا”[1] نماز وظيفه ثابت و معينى براى مؤمنان است. پيامبر اكرم (ص) نيز مى ‏فرمايد: نماز عمود دين، و اولين عملى است كه (در قيامت) مورد توجه قرار مى ‏گيرد، اگر صحيح بود، به اعمال ديگر نيز توجه می شود، و اگر صحيح نبود به كارهاى ديگر توجهى نمى‏ شود. [2] همچنين مى‏ فرمايد: از من نيست كسى كه نماز را سبك بشمارد، به خدا سوگند در حوض بر من وارد نمى‏ شود. [3]
بنابراين از نظر اسلام كسى كه نماز را رها كند، نافرمانى خدا را كرده، و با هيچ عملى نمى‏ تواند خدا را پرستش كند، چرا كه از او پذيرفته نيست.
اما اگر مقصود اين است كه نماز و غير نماز در عرض هم باشند، يعنى شخص هم نماز بخواند و هم با غير نماز ، خدا را پرستش و عبادت نمايد، در اين صورت جواب پرسش، مثبت است. در اسلام غير از نماز، عبادت ديگر مانند روزه ، حج و… نيز داريم، و به طور كلى انسان هر كار خيرى را كه به خاطر خدا انجام دهد، و نيتش خالص باشد، پرستش خدا محسوب مى‏ شود: چنان كه پيامبر اكرم (ص) مى‏ فرمايد: “العبادة سبعون جزء افضلها طلب الحلال [4] عبادت هفتاد جزء دارد كه افضل آن طلب و كسب معاش حلال است.”

پاورقي
“[1] نساء،103
[2] وسائل الشيعه، الحر العاملى، ج 4 ص 34 ، مؤسسه آل البيت.
[3] همان، ص 26
[4] الكافى، كلينى ، ج 5، ص 78، دار الكتب اسلاميه.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code