• سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
  • الثلاثاء، 21 ذو الحجة 1441
  • Tuesday, 11 August 2020

سؤال: آیا مرحوم سید مرتضی(ره) قائل به خفی بودن نص غدیر بر امامت امام علی علیه السلام بوده است؟

سؤال: آیا مرحوم سید مرتضی(ره) قائل به خفی بودن نص غدیر بر امامت امام علی علیه السلام بوده است؟

جواب: نص بر دو گونه است جلی و خفی.

نص جلی لفظی است که ظاهر لفظ آن صریح در معنای مقصود است و خلاف آن معنا به ذهن متبادر نمی گردد. ونص خفی عبارت از لفظی است که لفظ به تنهایی صریح در معنای مقصود نخواهد بود؛ بلکه به کمک قرائن و شواهد چنین تصریحی فهمیده می گردد.

مرحوم سید مرتضی در مجموعه رسائل خویش در مورد نص بر امامت می نویسد:

«إن النص على ضربين : موسوم بالجلي ، وموصوف بالخفي . وأما الجلي : فهو الذي يستفاد من ظاهر لفظه النص بالإمامة ، كقوله عليه السلام ( هذا خليفتي من بعدي ) و ( سلموا على علي عليه السلام بأمرة المؤمنين )…وأما النص الخفي : فهو الذي ليس في صريحة لفظه النص بالإمامة ، وإنما ذلك في فحواه ومعناه، كخبر الغدير ، وخبر تبوك » .[1]

نص بر دو گونه است: جلی و خفی. اما نص جلی نصی است که از ظاهر لفظ تصریح به امر امامت فهمیده می شود، مانند قول پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که در مورد حضرت علی علیه السلام که فرمودند: ( هذا خليفتي من بعدي؛ علی خلیفه ی بعد از من است) و ( سلموا على علي عليه السلام بأمرة المؤمنين؛ و بر علي به عنوان أمير و پيشوایي مؤمنين سلام کنيد )…ونص خفی که نصی است که تصریح به امامت از صریح متن فهمیده نمی شود؛ بلکه این امر از معنا و مفهوم لفظ فهمیده می شود، همانند خبر غدیر و خبر تبوک.

از این سخن سید فهمیده می شود که مراد ایشان از خبر، ماجرای غدیر خم نبوده است؛ بلکه مراد ایشان تنها این قسمت از حدیث:«من کنت مولاه فعلی مولاه»،بوده است؛ زیرا خود ایشان در توضیح نص جلی به جریان سلام دادن به آنحضرت اشاره می فرمایند که چنین اتفاقی خود در جریان غدیر خم اتفاق افتاده است.

1. رسائل شریف مرتضی، ج1، ص339.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code