• یکشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
  • الأحد، 19 ذو الحجة 1441
  • Sunday, 9 August 2020

سؤال: عرفات کجاست و چرا به این نام نامیده شده است؟

سؤال: عرفات کجاست و چرا به این نام نامیده شده است؟

جواب: عرفات، نام منطقه وسيعى است با مساحت حدود 18 كيلومتر مربع، در شرق مكه، اندكى متمايل به جنوب، در ميان راه طائف و مكه. اين منطقه به وسيله كوه‏هايى كه به شكل نيم دايره در اطرافش قرار دارد، مشخص شده است.

حجّاج بيت اللَّه الحرام در روز عرفه؛ يعنى نهم ذى‏حجه، از ظهر تا مغرب شرعى در اين منطقه حضور مى‏يابند و در اصطلاح فقهى، اين حضور «وقوف» ناميده مى‏ شود.

اهميت حضور در عرفات تا آنجاست كه گفته‏اند: «الْحَجُّ عَرَفَة» يا «الحَجُّ عرفات».[1] اين وقوف يكى از اركان حج تمتّع است و در صورت عدم تحقق آن، حج محقق نمى ‏شود.

اين تأكيد قدرى هم به خاطر تحريض قريش بر وقوف در عرفات بود؛ زيرا آنان كه خود را طايفه برگزيده مى‏دانستند و به اصطلاح اهل حُمْس يا تشدد در ديندارى و اهل حرم معرفى مى‏كردند، خود را بى‏نياز از وقوف در عرفات مى‏ديدند. اين در حالى بود كه رسول‏خدا صلى الله عليه و آله اين برخورد آنان را نادرست دانست و خود در حجّة الوداع، در عرفات وقوف كرد.

عرفات در خارج از محدوده حرم است و وقوف در آن؛ يعنى بيرون رفتن حاجى از محدوده حرم و بازگشت به درون حرم تفسير شده است. در ادوار مختلف تاريخى و تا به امروز اطراف عرفات را با علائم و تابلو به طور دقيق مشخص كرده‏ اند.

در باره نامگذارى اين منطقه به عرفات، چهار نكته گفته‏ اند:

1- وقتى جبرئيل مراسم حج را به آدم عليه السلام يا به ابراهيم خليل عليه السلام آموخت، در پايان به او گفت: «عَرَفْت؟» آيا شناختى؟[2]

2- آدم و حوّا، در اين منطقه يكديگر را شناختند (: تَعارَفا) و باز يافتند.

3- عرفات از آن رو به اين نام شناخته شد كه مردم در آنجا به گناهان خود اعتراف مى‏كنند. درروايتى از امام‏صادق عليه السلام نقل شده است كه در باره نامگذارى عرفات فرمودند:جبرئيل در ظهر عرفه از ابراهيم پرسيد: اى ابراهيم، به گناهان خود اعتراف كن و مناسك را بشناس. عرفات را به خاطر اين سخن جبرئيل كه گفت: «اعْترف»؛ عرفات ناميدند.[3]

4- برخى هم عرفه را به معناى كوه گرفته ‏اند.[4]

[1] . سنن ترمذى، ج 5، ص 214، ش 2975.« حدثنا ابن أبي عمر حدثنا سفيان بن عيينة عن سفيان الثوري عن بكير بن عطاء عن عبد الرحمن بن يعمر قال : قال رسول الله صلى الله عليه و سلم الحج عرفات الحج عرفات الحج عرفات أيام منى ثلاث { فمن تعجل في يومين فلا إثم عليه ومن تأخر فلا إثم عليه } ومن أدرك عرفة قبل أن يطلع الفجر فقد أدرك الحج».

[2] . علل الشرايع، ج 2، ص 436.

[3] . علل الشرايع،ج2، ص 436.

[4] .آثار اسلامی مکه و مدینه، رسول جعفریان،ص131.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code