• پنجشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹
  • الخميس، 13 صفر 1442
  • Thursday, 1 October 2020

سوال: بين علمای اهل سنت چند نفر به ابن حجر معروف اند؟

سوال: بين علمای اهل سنت چند نفر به ابن حجر معروف اند؟

جواب: بين علمای معتبر نزد اهل سنت از سه نفر به عنوان ابن حجر یاد مي شود که عدم دقت در آن موجب اشتباه برخي از محققين مي شود؛ اين سه نفر عبارتند از:

1) ابْن‌ حَجَر عَسقَلانی: شهاب‌ الدین‌ ابوالفضل‌ احمد بن‌ علی‌ بن‌ محمد بن‌ محمد بن‌ علی‌ بن‌ احمد بن‌ محمود بن‌ احمد حجر عسقلانی‌ کِنانی‌ مصری‌ (م 852هـ‌) یکی‌ از علمای‌ بزرگ‌ حدیث‌ و فقه‌ شافعی‌. و از او به‌ «حافظ العصر» و «شیخ‌ الاسلام‌» و امیر المؤمنین‌ در حدیث‌ یاد کرده‌اند. بیش از یکصد و پنجاه تألیف داشته و از مهمترين مصنفات وي در«شرح حدیث» می توان به فتح الباری در شرح صحیح بخاری و در «اصول حديث» مي توان به نزهه النظر في توضيح نخبه الفکر و در «علم رجال» به کتاب الاصابه في تمييز الصحابه، لسان الميزان، تهذيب التهذيب، تقريب التهذيب، ودر «علم تاريخ» به کتاب الدرر الکامنه في اعيان الثامنه و… می توان اشاره نمود.

2) ابن حجر قسطلاني: ابي العباس شهاب الدين احمد بن محمد بن ابی بکرالقسطلانی القاهری الشافعی(م923 هـ) از تاليفات وي مي تون به ارشادالساری،المواهب اللدنیة بالمنح المحمدیة، الاسعاد فی مختصر الارشاد، امتاع الاسماع والابصار، تحفةالسامع والقاری، الروض الزاهر، زهرالریاض، العقودالسنیه، فتح الدانی، و… اشاره نمود که مهمترين آنها ارشادالساري است که در شرح بخاري نگاشته شده است.

3) ابن حجر هیتمی(مکي): یا شهاب الدین أبی الفضل أحمد بن محمد بن علی بن حجر الهیتمی سعدی الانصاری (974 هـ) نیز یکی از فقهای شافعیه مصر است، ابن حجر هیتمی را ابن حجر مکی نیز می خوانند، زیرا وي در سال940 در شهر مکه بوده ساکن شد و همانجا نيز وفات نمود به اين دليل وي را مکي نيز مي خوانند. «ابی هیتم» محله ی در غرب کشور مصر است و چون وي در آنجا متولد شد به هيتمي نيز معروف گرديده است.

برخي از آثارعلمی وي عبارتند از: اتمام النعمةالکبری، الاعلام بقواطع الاسلام، تحفةالمحتاج، تطهیر الجنان واللسان، الجوهر المنظم، الخیرات الحسان، الزواجر عن اقتراف الکبائر، الصواعق المحرقه، الفتاوی الحدیثه، الفتاوی الکبری،و…

4)نورالدین هيثمي: نورالدين ابوالحسن على بن ابوبكر بن سليمان هيثمى شافعى (م 807 ق). وي تأليفات مختلفي دارد که مهمترين آنها مجمع الزوائد و منبع الفوائد است که در آن به جمع آوري زوايد روايات پرداخته است. بعضی بر اثر خطا و اشتباه ابن حجر هیتمی را ابن حجر هیثمی نیز می خوانند، یعنی (ت را به ث تبدیل می کنند)، نکته مهم اينکه: برخي از روي اشتباه، وي را ابن حجر هيثمي مي نامند درحالي که به طور کلي نبايد وي را با لقب «ابن حجر»نام برد و شکل درست نام بردن وي نورالدین هیثمی است هیثمی یکی از اساتید ابن حجر عسقلانی بوده و هم عصر با حافظ عراقی بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code