• جمعه، ۱۰ تیر ۱۴۰۱
  • الجمعة، 1 ذو الحجة 1443
  • Friday, 1 July 2022

پرسش : امّى بودن پيامبر به چه معناست؟

پرسش : امّى بودن پيامبر به چه معناست؟

“پاسخ : درباره مفهوم امی سه احتمال معروف وجود دارد:
نخست اينكه به معنى درس نخوانده است.
دوم اينكه به معنى كسى است كه در سرزمين مكه تولد يافته و از مكه برخاسته است.
سوم اينكه امی به كسى می ‏گويند كه از ميان امت و توده مردم قيام كرده است.
معروف‏تر از همه تفسير اول است كه با موارد استعمال نيز سازگارتر است. در اينكه پيامبر اسلام ‏صلى الله عليه وآله به مكتب نرفت و خط ننوشت در ميان مورخان بحثى نيست، و قرآن نيز صريحاً در آيه 48 سوره عنكبوت درباره وضعيت پيامبرصلى الله عليه وآله قبل از بعثت می ‏فرمايد: «و ما كنت تتلوا من قبله من كتاب و لاتخطه بيمينك اذا لارتاب المبطلون»؛ پيش از اين نه كتابى می ‏خواند و نه با دست خود چيزى می ‏نوشت، تا موجب ترديد دشمنانى كه می ‏خواهند سخنان او را بطلان كنند نگردد.
اصولا در محيط حجاز به اندازه ‏اى باسواد كم بود كه افراد باسواد كاملا معروف و شناخته شده بودند. در مكه كه مركز حجاز محسوب می ‏شد تعداد مردانى كه می ‏توانستند بخوانند و بنويسند از 17 نفر تجاوز نمی ‏كرد. و از زنان تنها يك نفر بود كه سواد خواندن و نوشتن داشت.
نكته مهم پايانى اينكه درس نخواندن غير از بى‏سواد بودن است و كسانى كه كلمه – امّى – را به معنى بى‏ سوادى تفسير می ‏كنند گويا توجه به اين تفاوت ندارند. هيچ مانعى ندارد كه پيامبرصلى الله عليه وآله به تعليم الهى, خواندن يا نوشتن را بداند بى ‏آنكه نزد انسانى فرا گرفته باشد؛ زيرا چنين اطلاعى بدون ترديد از كمالات انسانى است و مكمل مقام نبوت است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code