• جمعه، ۱۰ تیر ۱۴۰۱
  • الجمعة، 1 ذو الحجة 1443
  • Friday, 1 July 2022

پرسش: حضرت محمد(ص) شيعه اند يا سني؟ چرا بعد از رحلت آن حضرت، دو گروه به وجود آمده است؟

پرسش: حضرت محمد(ص) شيعه اند يا سني؟ چرا بعد از رحلت آن حضرت، دو گروه به وجود آمده است؟

“پاسخ : در عصر حيات نبي اكرم(ص)، تمامي مسلمانان دستورهاي ديني را از آن حضرت اخذ مي‏ كردند. بعد از ارتحال آن حضرت، مسلمانان به دو گروه تقسيم شدند:
1. بعضي معتقد بودند مقام رهبري و خلافت، مقامي تعييني است و بايد جانشين پيامبر از جانب خداوند متعال تعيين گردد. اين گروه به شيعيان علي(ع) مشهور شدند.
2. بعضي معتقد بودند اين مقام انتخابي و گزينشي است و امت، بايد فردي را پس از پيامبر(ص) براي رهبري و خلافت جهان اسلام انتخاب كنند. اين گروه به اهل‏سنت معروف شدند.
بنابراين مبدأ پيدايش شيعه، گروهي از صحابه بودند كه اخلاص در محبت علي(ع) داشتند و او را سزاوارتر به خلافت مي‏دانستند.[1] واژه شيعه بر اساس سخنان پيامبر گرامي اسلام – كه در كتاب‏هاي حديث اهل سنت و شيعه آمده است – بر پيروان حضرت علي(ع) اطلاق شده، نظير اين روايت:
ابن عدي از ابن عباس روايت نقل مي ‏كند، پس از آنكه اين آيه نازل شد: ان الذين آمنوا و عملوا الصالحات اولئك هم خير البريه، پيامبر اسلام(ص) به علي(ع) فرمود: «هو انت و شيعتك يوم القيامة راضيين مرضيين»؛[2] منظور از آنان، تو و شيعيانت هستيد كه راضي و مورد رضايت خدا مي باشيد.
بنابراين، نام، ريشه و زمينه‏ هاي شيعه پيش از رحلت پيامبر اسلام بود و در جريان انتخاب خليفه پس از پيامبر(ص) به وسيله گروهي از ياران آن حضرت نظير ابوذر، سلمان، مقداد، عمار و… شكل ديگري به خود گرفت. پس مبدأ پيدايش اين دو گروه، بعد از رحلت پيامبر است و معنا ندارد گفته شود پيامبر شيعه بوده است يا سني.”

پاورقي
“[1‍] فجرالاسلام، احمد امين، ص 266، دارالكتب بيروت.
[2‍] صواعق المحرقه، ابن حجر، باب 11.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code