• چهارشنبه، ۱۷ آذر ۱۴۰۰
  • الأربعاء، 3 جماد أول 1443
  • Wednesday, 8 December 2021

پرسش: چرا ما «شيعيان» در نمازها در ابتداي حمد و سوره «بسم اللَّه الرحمن الرحيم» می گوييم ولي اهل تسنن و امام جماعت آنها يا اصلاً نمی گويند و يا برخي از آنها كه می گويند آهسته می گويند؟

پرسش: چرا ما «شيعيان» در نمازها در ابتداي حمد و سوره «بسم اللَّه الرحمن الرحيم» می گوييم ولي اهل تسنن و امام جماعت آنها يا اصلاً نمی گويند و يا برخي از آنها كه می گويند آهسته می گويند؟

“پاسخ : از روايات اهل‏بيت(عليهم السلام) استفاده می ‏شود كه «بسم اللَّه الرحمن الرحيم» جزو سوره‏ هاي قرآن است مگر سوره برائت و همان گونه كه در تمام قرآن‏ها ملاحظه می ‏فرماييد در اول سوره ‏ها «بسم اللَّه الرحمن و الرحيم» نوشته شده است – جز سوره برائت – لذا واجب است قبل از سوره حمد و هر سوره ‏اي كه در نمازهاي واجب می ‏خوانيم «بسم اللَّه الرحمن الرحيم» را بگوييم و اگر «بسم اللَّه الرحمن الرحيم» را نگوييم سوره را ناقص و مقداري از آن را حذف كرده‏ ايم، ضمناً معلوم است كه در نمازهاي جهريه بايد «بسم اللَّه الرحمن الرحيم» را نيز بلند بگوييم.
ولي بين اهل تسنن اختلاف وجود دارد، بعضي از آنها با شيعه امامیه هم قول و هم عقيده هستند و آن را جزو سوره ‏ها می ‏دانند[1] ولي بعضي از آنها گفته‏ اند «بسم اللَّه الرحمن الرحيم» را اصلاً نبايد بگويند، نه بلند و نه آهسته.[2] و از بعضي كتابها نقل شده كه مالكي‏ ها گفتن بسم اللَّه الرحمن الرحيم را در نمازهاي واجب مطلقاً مكروه می ‏دانند.
نتيجه
بين اهل تسنن و مذاهب اربعه آنان اختلاف وجود دارد؛ مالكي‏ ها «بسم اللَّه الرحمن الرحيم» را در نماز نمی ‏گويند، حنفي‏ ها يا نمی ‏گويند يا آهسته می ‏گويند، شافعي‏ ها بلند می ‏گويند، حنبلي‏ ها بلند نمی ‏گويند. بنابراين چنانچه ما در جماعت آنها «بسم اللَّه الرحمن الرحيم» را بگوييم برخلاف تقيه عمل نكرده و با اعتراض آنها مواجه نمی ‏شويم.”

پاورقي
“[1‍] به كتاب: المصباح المنير في تهذيب تفسير ابن كثير، ذيل تفسير سوره حمد مراجعه شود.
[2‍] همان.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code