• سه شنبه، ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
  • الثلاثاء، 11 محرم 1444
  • Tuesday, 9 August 2022

پرسش: چهار مذهب اهل سنّت را معرفى كنيد؟

پرسش: چهار مذهب اهل سنّت را معرفى كنيد؟

پاسخ : بعد از رحلت نبى اكرم و همزمان با گسترش روز به روز اسلام، به ويژه در اواخر قرن اول و اوئل قرن دوم هجرى، يعنى هنگام روى كار آمدن بنى عباس، مردم مسلمان نياز بيشترى به فراگيرى احكام الهى و كسب علوم و معارف دينى پيدا كردند. به دليل اين كه دسترسى به وارثان حقيقى رسول اكرم‏ صلى الله عليه وآله و عالمان آگاه وجود نداشت و در بسيارى از مسائل جديد و مستحدثه حكمى وجود نداشت، عده‏ اى با استفاده از روشى به نام قياس در پى حل مشكل و جواب سؤالات جديد برآمدند، عده‏ اى هم كه در مدينه بودند براى جواب گويى به اين گونه سؤالات به احاديث رجوع كردند و عده ‏اى نيز به فرزندان رسول اكرم ‏صلى الله عليه وآله مراجعه كردند.
مذاهب ديگرى نيز رونق گرفت، اما همگى جز پنج مذهب معروف، از بين رفتند. دوام و گسترش هر يك از اين مذاهب به عللى، مانند بعضى از حكومت ها و درگيرى بين اين گروه ها، وابسته است. علت گسترش مذهب حنفى، حمايت دولت مردان عباسى از اين مذهب به ويژه هارون الرشيد از قاضى ابويوسف است. قاضى ابو يوسف از شاگردان ابوحنيفه بود و بيشترين نقش را در توسعه مذهب حنفى داشت.
هارون الرشيد بعد از سال 170 هجرى قمرى قاضى ابويوسف را در رأس دادگسترى قرار داد. قاضى ابو يوسف از علما در نظام قضايى بهره گرفت و از اين طريق، به گسترش مذهب حنفى پرداخت.
در همين عصر، مذهب مالكى در حجاز و بعد در آفريقا مذهب قياس ابوحنيفه شروع به گسترش نمود. شاگردان مالك در گسترش اين مذهب نقش فراوانى داشتند.
علت گسترش مذهب شافعى، ورود او به مصر در سال 198 هجرى است كه سبب شد عده‏ اى از بزرگان مصر به او روى آوردند.
قابل ذكر است كه شافعى قبل از ورود به مصر، به جهت شاگردى امام مالك، از مذهب اهل حديث پيروى كرد؛ ولى بعد از ورود به مصر، به قياس روى آورد.
امام احمد بن حنبل نيز از شاگردان مذهب اول شافعى است. مذهب حنبلى در قرن سوم هجرى در بغداد، در قرن چهارم هجرى در خارج از عراق و در قرن ششم هجرى در مصر گسترش يافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code