• جمعه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • الجمعة، 18 شوال 1443
  • Friday, 20 May 2022

پرسش: چه رابطه اى بين دنيا و آخرت وجود دارد؟

پرسش: چه رابطه اى بين دنيا و آخرت وجود دارد؟

پاسخ : روايات معصومين‏ عليهم السلام، درباره دنيا و آخرت، تعبيرات مختلفى دارند. برخى از روايات دنيا و آخرت را مقابل هم و ضد هم معرفى مى‏ كنند؛ مانند روايتى از امير مؤمنان على‏ عليه السلام كه مى‏ فرمايد: «الدنيا و الاخرة عدوان متفاوتان و سبيلان مختلفان فمن احبَّ الدنيا و تولاها اَبْعَضَ الاخرة وعادها و هما بمنزلة المشرق و الغرب»؛[1] دنيا و آخرت دو دشمن متفاوت و دو جاده جداگانه ‏اند. كسى كه دنيا را دوست دارد و به آن عشق مى‏ورزد، آخرت را دشمن و با آن عداوت مى‏ورزد اين دو همچون مشرق و مغرب‏ اند. و در روايت ديگر امام صادق‏ عليه السلام محبت دنيا را سر منشأ همه خطاها مى داند. [2] امام زين العابدين‏ عليه السلام مى‏ فرمايد: «الدنيا دنيائان دنيا بلاغ و دنيا ملعونه»؛[3] دنيا بر دوگونه است: 1 – دنياى كه وسيله وصول به آخرت است؛ 2 – دنيايى كه مورد لعنت و تنفر است. و على‏ عليه السلام مى‏ فرمايد: «بالدنيا تحرز الاخرة [4] »؛ با دنيا آخرت احراز مى‏ شود. و يا اينكه در آن روايت مشهور از پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه وآله از دنيا به عنوان مزرعه آخرت نام برده شده است . [5]
وقتى روايات را با هم مقايسه و در كنار هم قرار مى‏ دهيم متوجه مى ‏شويم كه دنيا مذموم نيست بلكه محبت به دنيا و دلبستگى به آن و نظر استقلالى به دنيا در روايات مورد نكوهش قرار گرفته است.
به طور خلاصه مى‏ توان گفت توجه به دنيا و دلبستگى به دنيا با توجه به آخرت، رابطه متضاد دارد. وليكن طبيعت دنيا، مزرعه آخرت بودن است و دنيا مقدمه و محلى است كه سعادت اُخروى در آن تهيه شده مى ‏شود. حضرت على‏ عليه السلام مى ‏فرمايد: «انّما الدنيا دار مجازٍ و الاخرة دار قرار فخذوا مِن ممركم لمقركم»؛[6] دنيا محل گذر و آخرت خانه هميشگى است. پس از محل گذر براى خانه ابدى توشه برگيريد.

[1] نهج البلاغه، حكمت 103.
[2] بحار، ج 73، ص 7.
[3] اصول كافى، ج 2، ص 131.
[4] بحار، ج 67، ص 67، به نقل از ميزان الحكمه ماده دنيا.
[5] ميزان الحكمه ماده دنيا.
[6] نهج البلاغه، خطبه 201 و ميزان الحكمه، ج 1، ص 35.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code