• سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء، 8 رمضان 1442
  • Tuesday, 20 April 2021

چرا شيعيان اگر رفت و برگشت آنها 45 كيلومتر باشد نماز و روزه آنها شكسته مى شود ولى سنّى اگر 100 كيلومتر بروند بايد نماز و روزه خود را كامل و تمام انجام دهند.

چرا شيعيان اگر رفت و برگشت آنها 45 كيلومتر باشد نماز و روزه آنها شكسته مى شود ولى سنّى اگر 100 كيلومتر بروند بايد نماز و روزه خود را كامل و تمام انجام دهند.

پاسخ : اختلاف در وجود منابع روايى و أحاديث موجب اختلاف در فتوا شده است. شيعه بر اساس رواياتى كه از امام صادق‏ عليه السلام دارد، استفاده مى ‏كند كه سفر با 44 كيلومتر محقّق مى‏ شود و بر اساس آيات و رواياتى كه مى‏ گويد مسافر بايد نماز خود را شكسته و روزه خود را افطار كند، فتوا مى ‏دهد كه اين فرد نمى‏ تواند نماز كامل و يا روزه بگيرد.
يكى از شرايط قصد و ناقص خواندن نماز آن است كه مسافت شرعى پيموده شود. كه در مقدار مسافت شرعى ديدگاه مذاهب مختلف است.
از ديدگاه فقه اهل‏بيت، سفر با هشت فرسخ كه در واقع 44 كيلومتر است محقق مى‏ شود، اين مقدار خواه در رفتن يا رفت و برگشت يا به صورت تلفيقى باشد.
از نظر حنفيه، مقدار مسافت را به اندازه‏اى مى‏ دانند كه سه روز بتوان طى مسافت نمود، از نظر آنان فرسخ اعتبارى ندارد.
برخى از علماى حنفى معتبر مى‏ دانند امّا مقدار آن را 24 فرسخ گرفته‏ اند. ساير مذاهب اهل‏سنّت 16 فرسخ را در جهت رفتن، نه آن كه رفت و برگشت شانزده فرسخ، باشد، مى ‏دانند. كه در حدود 80/5 كيلومتر و 140 متر شود اين اندازه مورد اتفاق مذاهب اهل‏سنّت جز ابوحنيفه مى‏ باشد.
درباره اصل قصر خواندن نماز و در سفر، أحاديث صحيح و اجماع است. قال ابن عمر صحبت النبى‏ صلى الله عليه وآله وسلم فكان لايزيد فى السّفر على ركعتين؛ ابن عمر مى گويد: در سفر همراه پيامبرصلى الله عليه وآله وسلم بودم كه بر دو ركعت چيزى را اضافه نمى‏ فرمود. [1]”

پاورقي
[1] الفقه على مذاهب الاربعه، ص 609.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code