• جمعه، ۱۰ تیر ۱۴۰۱
  • الجمعة، 1 ذو الحجة 1443
  • Friday, 1 July 2022

آخوند قزل گفت: حضرت امام خمینی (ره)، نمونه بی همتای تمامی آزادی خواهان جهان است.

آخوند قزل گفت: حضرت امام خمینی (ره)، نمونه بی همتای تمامی آزادی خواهان جهان است.

 آخوند ناصر محمد قزل در اجتماع دختران بهشتی در مراوه تپه ویژه دهه کرامت و به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر گفت: این ایام مصادف است با سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، رهبری که نمونه بی همتای تمامی آزادی خواهان جهان است.
وی با بیان اینکه، اسلام بیش از هرچیزی بالاتر به دختران اهمیت می دهد، افزود: در دورانی که دختران را زنده به گور می کردند. اسلام برای نجات دختران آمد. جامعه ای که اسلام در آن ظهور کرد چه جامعه ای بود؟ اگر تصویری از آن جامعه در ذهن مان به وجود بیاید به جرات این گفته را تصدیق خواهیم کرد که اسلام زمانی ظهور کرد که مرد سالاری به اوج خود رسیده بود و مردان آن دوره زنان را جزو انسان ها هم نمی دانستند.
نائب امام جمعه مراوه تپه افزود: روزی که سمیه اسلام آورد با همسرش در زیر شکنجه کفار به شهادت رسید و به عنوان اولین شهید زن اسلام معرفی شد که به خاطر الله و اسلام شهید شد.
آخوند قزل با اشاره به درد و دل های سمیه با همسرش در زیر شکنجه کفار گفت: سمیه می گفت، پدرم چون دختر به دنیا آورده بود احساس بی غیرتی می کرد و به جهل و ننگ خودش و جامعه آن زمان می خواست مرا از بین ببرد. پس مرا کنار چاله ای برد تا درون چاه بیاندازد و مرا زنده به گور کند. در ادامه گفت: هنگامی که پدر داشت خاک می ریخت، سمیه با انگشتان کوچکش دست پدرش را گرفته بود و به چشم هایش نگاه می کرد. رحمت در دل پدرش ایجاد می شود و جرات دفن کردن را پیدا نمی کند. دختر را از چاله بیرون می آورد و کنار چاله قرار می دهد تا بلکه بادی بوزد و دختر کوچک را به درون چاه بیاندازد. هنگامی که پدرش خواست حرکت کند، سمیه پیراهن پدرش را گرفته بود. پدر رویش را بر می گرداند و می بیند سمیه نگاهش می کند. باز دلش به رحم می آید. به همین خاطر مخفیانه دخترش را به خانه می آورد و بزرگ می کند و سمیه، سمیه می شود و اسلام با نام اولین شهید زن، یعنی سمیه شناخته می شود.
وی با بیان اینکه، اسلام اهمیت بالایی به زن داده است، گفت: حتی روایت است در یکی از جلسات پیامبر (ص) که به فرمانداران حکم می داده است، حضرت فاطمه زهرا (س) که دختر کوچکی بوده از در وارد شد و به محل جلسه می آید. پیامبر (ص) او را می بوسد و روی زانویش می نشاند. در آن هنگام یکی از فرمانداران که در حال حکم گرفتن بوده است رو به پیامبر (ص) می کند و می گوید، ای پیامبر تو دخترت را بوسیدی و روی زانوهایت نشاندی؟ در حالی که عرب این را عار و ننگ می داند. پیامبر (ص) فرمود: این فرماندار را از لیست فرمانداران حذف کنید. این شخص رحم و مروت ندارد و به دختر توهین می کند. من هیچ فرقی بین پسر و دختر نمی گزارم و هر دو را دوست دارم.
آیا مقام و ارجی بالاتر از اینکه پیامبر (ص) بخاطر مقام دختر، فرمانداری را عزل کرد؟
امام جمعه قازان قایه در ادامه درخصوص نقش آفرینی های زنان در اسلام نیز گفت: بانوان نقش آفرینی های بزرگی در اسلام داشتند. در قرآن کریم به زنان بزرگی مثل آسیه و مریم که در اسلام، در دین داری و توحید نقش آفرینی کرده اند، اشاره شده است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code