• جمعه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • الجمعة، 18 شوال 1443
  • Friday, 20 May 2022

آیت‌الله اعرافی با محکومیت سخنان امام جمعه آزادشهر تاکید کرد: بازی در زمین دشمن ممنوع

آیت‌الله اعرافی با محکومیت سخنان امام جمعه آزادشهر تاکید کرد: بازی در زمین دشمن ممنوع

عضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه گفت: این نادانی حرف‌های بی ربطی زد که نه ریشه در تسنن و نه ریشه در شیعه دارد، در میدان دشمنان اسلام بازی کرده و این نهایت خامی و نادانی است.

ایشان همچنین در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز فقهی ائمه اطهار طی سخنانی با اشاره در پیش بودن ایام فاطمیه به جایگاه و منزلت این بانوی اسلام اشاره کرد و اظهار داشت: معارفی بسیاری پیرامون حضرت فاطمه (س) وجود دارد به گونه ای که سنت و سیره فاطمی در اندازه یک‌رشته و گرایش علمی است.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام ابراز داشت: جمله و حدیثی از پیامبر اسلام نقل شده و فریقین هم نقل کرده اند که شاید یکی از راویان آن عایشه باشد نماز حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است که ایشان به این مضمون می‌فرمایند: وقتی فاطمه زهرا (س) به نماز می‌ایستد نور نماز او آسمان‌ها را روشن می‌کند آن‌طوری که خورشید زمین را روشن می‌کند.

وی ادامه داد: مقصود در این حدیث کواکب غیبی و عالم ملائکه است در واقع نماز فاطمه بر عوامل نور، غالب می‌شود و آن‌ها را نورانی می‌کند.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان داشت: در واقع زمانی که این بانو به محراب نماز می‌رود نور او عالم غیب و ملائکه را روشن می‌کند.

وی افزود: این نور قاهر، معرفت و صفای باطن حضرت فاطمه زهرا (س) است که آسمان ها را روشن می‌کند.

آیت‌الله اعرافی در ادامه به صحبت‌های اخیر امام‌جمعه آزادشهر اشاره کرد و بیان داشت: این نادان حرف‌های بی ربطی زده است که نه ریشه در تسنن و نه ریشه در شیعه دارد و بازی در میدان دشمنان اسلام است، این نهایت خامی و نادانی است و افراد قلیل نادان هم باید بدانند که ایران محب اهل‌بیت (ع) از همه ادیان و مذاهب و شیعه سرافراز هرگز در برابر این نادانی و بازی در میدان دشمن و شیطان کوتاه نخواهد آمد و این صداهای منحوس شیطانی خاموش خواهد شد.

حوزه قم دیرپا و هزار ساله است

وی با بیان این که در آستانه پایان یک‌صدسالگی باز تأسیس حوزه‌های علمیه و ورود به ۱۰۰ سال دوم هستیم، بیان داشت: حوزه قم یک حوزه دیرپا و هزارساله است و از عصر حضور این حوزه پایه‌ریزی شده است.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: این ۱۰۰ سال باید بازشناسی شود و نقاط قوت و امتیازات آن شناخته و تلاش برای ارتقای آن صورت بگیرد و دبیرخانه ۱۰۰ سالگی در حال تشکیل است.

وی به تحولات و ادوار فقه در حوزه قم در ۱۰۰ سال گذشته اشاره کرد و گفت: مرحله نخست، تأسیس حوزه است که شامل قریب به ۱۵ سال حضور حاج شیخ است و امتداد آن با حضور آیات ثلاث است.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: در این مرحله ما شاهد این هستیم که فقیه بزرگ و موسس حوزه چهره‌ای است که از ویژگی‌های متعددی برخوردار است و میراث دار سه حوزه بزرگ عراق است، زیرا ایشان در سامرا، کربلا و نجف حضور داشتند.

وی ادامه داد: دانش مرحوم حاج شیخ ریشه در حوزه سه گانه نجف،کربلا و سامرا دارد و از همه این‌ها بهره برده و پایه‌ریزی فقاهت قم با شخصیتی است که میراث کهن تاریخی فقاهت را از حوزه‌های مهم عصر خود به ایران و قم به ارمغان آورده است و افزون بر این که به علت تعاملاتی که آن زمان حوزه قم با جامعه داشت فقاهت آن، فقاهت زنده‌ای بود و باید به سمت زنده‌تر شدن فقاهت، حرکت می‌کرد و مرحوم شیخ این ویژگی را داشت.

آیت‌الله اعرافی ابراز داشت: خود ایشان نیز یک محقق بزرگی بودند که در واقع یک غنیمت برای حوزه بودند و در دروس خودشان نوآوری و ابداع داشتند.

وی بیان داشت: قم با محوریت حاج شیخ در فروردین ۱۳۰۱ پایه یک دوره جدیدی از فقه و اصول و شکل‌گیری حوزه‌های خوب فقهی و اصولی را تجربه کرد.

آیت‌الله اعرافی ابراز افزود: دوره دوم را با شاخص آن یعنی آیت‌الله‌العظمی بروجردی (ره) می‌شناسیم، ایشان دستاوردهای جدیدی برای فقه و اصول داشت و آن هم معطوف به حدیثی، رجالی و تاریخی بود و در نتیجه در اصول و فقه ایشان منعکس می‌شد و در شناخت میراث کهن شیعه تأثیرگذار بود.

وی تاکید کرد: در مرحله سوم فقاهت قم شاهد افرادی چون مرحوم امام، مرحوم داماد، مرحوم گلپایگانی و مرحوم حائری هستیم .

مدیر حوزه های علمیه بیان داشت: این دوره‌ای است که حوزه قم خروجی خودش را دارد، مرحوم حائری خروجی سامرا و نجف بود ولی دوره سوم، اولین دوره‌ای است که زعمای حوزه قم ، دست‌پرورده دو مرحله قبل هستند و پرورش یافته قم می باشند .

وی افزود: مرحله چهارم مرحله‌ای است که دو پدیده را در کنار هم داریم ما دو نسل از فقها و اساتید حوزه را شاهد بودیم، در این عصر یک نسل امتداد قم است، مرحوم فاضل لنکرانی یکی از این بزرگان بودند و بزرگانی همچون آیات عظام صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، سبحانی، شبیری و بزرگانی دیگر در این عصر حضور دارند.

عضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه تاکید کرد: مرحوم آقا شیخ جعفر تبریزی، جواد تبریزی، حضرت آقای وحید، سید کاظم تبریزی، آیت‌الله شاهرودی و … از جمله علمایی هستند که در دوره چهارم از نجف آمدند.

وی ابراز داشت: مرحله پنجم شاگردانی هستند که در دوره‌های چهارم تربیت‌یافته‌اند و آثار فراوانی داشتند.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: در دوره‌های متأخر و در امتداد این ادوار ، شاهد شکل‌گیری مؤسسات و مراکز فقهی بودیم و انتشار مجلات تخصصی را نیز آغاز شد و حرکت در چند محور جدید صورت گرفت .

وی ابراز داشت: یکی از این محورها شکل‌گیری رشته‌ها و گرایش‌های جدید است که در این زمینه می‌توان به سه شکل وارد شد شکل اول کارشناس های تخصصی است که حد مسئله‌دانی و آشنایی با موضوعات است.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: سطح دوم اجتهاد تجزّی است که در برخی موضوعات افراد و سطح دیگری که خیلی ارزش دارد اجتهاد مطلق پایه‌ای است که تمرکز مجتهد در یکی از قلمروها است .عضو شورای‌عالی حوزه‌های علمیه گفت: این نادانی که حرف‌های بی ربطی زد که نه ریشه در تسنن و نه ریشه در شیعه دارد، بازی در میدان دشمنان اسلام است، این نهایت خامی و نادانی است.
منبع: خبرگزاری حوزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code