• پنجشنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • الخميس، 7 ذو القعدة 1442
  • Thursday, 17 June 2021

الازهر با انتشار فیلمی کذب ادعاهای صهیونیست‌ها در خصوص قدس را ثابت کرد

الازهر با انتشار فیلمی کذب ادعاهای صهیونیست‌ها در خصوص قدس را ثابت کرد

الازهر مصر فیلم جدیدی را منتشر کرده که با دلیل و شواهد تاریخی، دروغ بودن ادعاهای صهیونیست ها در خصوص قدس را ثابت می کند.

این فیلم اشاره می کند که قدس را “یبوسی” های عرب، چهار هزار سال قبل از میلاد بنا نهاده و تمدن عربی خاصی را برپا کرده اند، لذا قدس در اصل وجودی خود و تمدن و آثار آن عربی است.

به گفته این فیلم، “یبوسی” ها یکی از قبایل عرب کنعانی هستند که از شبه جزیره عربستان مهاجرت کرده و در سرزمین فلسطین مستقر شدند و آنها اولین کسانی هستند که در قدس ساکن شده و سنگ بنای آن را گذاشته اند.

این فیلم ادامه داد: “یبوسی” ها چهار هزار سال قبل از میلاد موقعیت مناسبی را برای ساختن شهر قدس در وسط سرزمین کنعان (فلسطین) انتخاب کردند که بر روستای سلوان در فلسطین مشرف بود. این مکان از سه جهت احاطه شده است. بنابراین آنها در این مکان دژه ها و قلعه هایی را ساخته و پیرامون آن دیوار های طولانی کشیدند.

با توجه به این فیلم، اولین نام شهر قدس، شهر “یبوس” بود که به بنیانگذاران آن نسبت داشت و همچنین نام “اور سالم” یعنی شهر سالم به خود گرفت که این نام فرمانده عربی است که بر بنای این شهر نظارت داشت.

در این فیلم تصریح شده که آثار تاریخی به عربی بودن قدس دلالت دارد که بارزترین آن “چشمه سلوان” است و آن چاهی است که “یبوسی” ها برای رسیدن به سرچشمه آب حفر کردند. همچنین باستان شناسان به بخش بزرگی از دیوار ها و تأسیسات قدیمی “یبوسی” ها دست یافتند، مثل “دژ یبوس” که بخش جنوبی الهضبه الشرقیه بنا نهاده شده است. نمونه دیگر کشف تابلو های گلی در نزدیکی شهر قدس که تاریخ آن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد.

الازهر در پایان تأکید کرد: قدس شهری است که آثار ، سنگ ها، گلدسته ها و همه مکان آن، عربی بودنش را فریاد می زند و می گوید که ملت فلسطین اینجا زندگی کرده اند.

منبع: خبرگزاری حوزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code