• سه شنبه، ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
  • الثلاثاء، 11 محرم 1444
  • Tuesday, 9 August 2022

اندیشمند آفریقای جنوبی: نگاه غيريت سازي اهل تشيع به اهل تسنن و بالعکس پیامدی جز تفرقه ندارد

اندیشمند آفریقای جنوبی: نگاه غيريت سازي اهل تشيع به اهل تسنن و بالعکس پیامدی جز تفرقه ندارد

دکتر مصطفی مهاتا، پژوهشگر علوم دینی در دانشگاه ژوهانسبورگ کشور آفریقای جنوبی در گفتگو با تقریب به تاریخ طولانی اسلام و اختلافات دامنه دار در میان مسلمانان اشاره کرد و گفت: تاريخ پرفراز و نشيب اسلامي، نشان دهنده اين حقيقت است که همواره از هر دو سوي مذاهب شيعه و سني، تلاش هايي در جهت ایجاد اختلافات فرقه اي به چشم مي خورد.

وی در ادامه اظهار داشت: برخی در میان پیروان مذهب تسنن و تشیع همواره تلاش کرده اند به صورت ذهنی رقيبی را ترسيم کنند که اين رقيب جز در جهت از میان بردن بقیه تلاشی نمی کند و درصدد است با همه وجود به مقابله با سایرین بپردازد. این در حالی است که هر دو مذهب بخش مهم و ارزشمند دین اسلام هستند و بخش مهمی از اختلافاتی که میان آنها شکل گرفته است، زیر سایه تلاش دشمنان است که همواره در پي نابودي اساس و ريشه ي اسلام هستند.

او همچنین اظهار داشت: در حالی که بسیاری از معتقدان مذهبی با هدف و انگیزه معنوی و خدمت به دین به سمت و سوی فعالیت های مذهبی و دفاع از دیدگاههای عقيدتي و فکري خود روی آوردند، همین امر زمینه را برای ایجاد اختلاف و شکاف میان آن ها به وجود آورد که از جمله دلایل آن تعصب کورکورانه و عدم تساهل به طرح دیدگاههای مختلف بود. تا جایی که خشونت و درگیری بالا گرفت و دشمنان هم از همین فرصت استفاده کرده و با استفاده از افرادی از داخل خود مسلمانان و سوءاستفاده از این جهل و تعصب به اختلافات موجود دامن زدند.

دکتر مصطفی مهاتا در ادامه تصریح کرد: این نگاه غيريت سازي اهل تشيع به اهل تسنن و بالعکس، پیامدی جز تفرقه، خشونت و نابودي اقتدار اسلامي و جسور کردن دشمنان اسلام و همچنین به وجود آوردن اميد براي حمله بیشتر آن ها به اصل اسلام، نداشته است. بنابراین کسانی که ادعای اصلاح کردن جامعه اسلامي را در نظر دارند، ابتدا بايد اين آسيب ها را بشناسند و سپس برای حل آن ها نسخه تجویز نمایند.

منبع: خبرگزاری تقریب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code