• جمعه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • الجمعة، 18 شوال 1443
  • Friday, 20 May 2022

اندیشمند نیجریه ای: ادب گفتگو؛ عامل اصلی تقریب مذاهب و انسجام اسلامی/رعایت اصول اخلاقی وحدت بخش است

اندیشمند نیجریه ای: ادب گفتگو؛ عامل اصلی تقریب مذاهب و انسجام اسلامی/رعایت اصول اخلاقی وحدت بخش است

رئیس اجرایی مرکز امور عمومی مسلمانان نیجریه گفت: تجربه منادیان وحدت در یک قرن اخیر نشان داده است که چگونه تعامل علمی میان دانشمندان مسلمان باعث رفع کدورتها و بدفهمی ها شده است. البته عموماً آنان ادب گفتگو را رعایت کرده و در سخن خود از اخلاق نیکو، نرم خویی و جدال احسن استفاده کرده و همین نکات باعث تقریب مذاهب و همچنین ایجاد وحدت بین شیعه و سنّی شده است.

دیسا کامو، رئیس اجرایی مرکز امور عمومی مسلمانان نیجریه با بیان اینکه رعایت اصول اخلاقی هر چند در قالب حقوق نمی گنجد، اما در ایجاد وحدت میان مسلمانان تأثیر به سزایی دارد، گفت: این مرتبه که بالاترین مرتبه در میان عوامل وحدت بخش تلقی میگردد، از نکاتی است که قرآن به همه مسلمانان سفارش میکند و رعایت آن به مثابه مکارم اخلاق تلقی میگردد و از جایگاه و مرتبه ای بلند در آموزه های قرآن برخوردار است.

وی افزود: نکته جالب توجه این است که قرآن نه تنها جنگیدن با مخالفان اعتقادی را نهی می کند، بلکه نیکی کردن و دادگری نسبت به آنان را سفارش می کند و تنها در صورتی نبرد را جایز می شمارد که آنها از سردشمنی با مسلمانان برخیزند و مردم را از خانه هایشان بیرون کنند، یا با مسلمانان به خاطر دینشان بجنگند یا با دشمنان دیگر همدستی و هم پیمانی کنند. لذا بحث در آیه، جنگ اعتقادی و مذهبی نیست، بلکه جنگ دفاعی و انسانی است. حال اگر درباره غیر مسلمانان سفارش می شود که نه تنها با دادگری برخورد کنند، بلکه نیکی کنند، این اصل دربارۀ مسلمانان به طریق اولی مطرح است.

این اندیشمند نیجریه ای در ادامه بیان داشت: یکی از راههای ایجاد وحدت بین شیعه و سنّی، سنّت حَسنه “گفتگو” است. گفتگو رویدادی در ساحت شناخت دیدگاه ها و نقطه نظرات یکدیگر است. پیش فرض گفتگو آن است که طرفین گفتگو می پذیرند که مطالبی از یکدیگر هست که نمی دانند و شاید خطا کنند و با گفتگو نقطه نظرات را به یکدیگر نزدیک سازند.

وی افزود: قرآن کریم خود کتاب گفتگوهاست، گفتگوهایی که میان خدا و پیامبر(ص) انجام گرفته، یا پیامبران با امت خود و یا مخالفان و معاندان سخنانی رد و بدل شده است. قرآن صفت جدل را از صفات طبیعی انسان میداند که همین باعث رشد و شکوفایی او میگردد، اما برای استفاده مثبت از این روحیه معیارهایی ذکر می کند و به پیامبر (ص) دستور می دهد در دعوت به خدا از روش مجادله احسن استفاده کند.

کامو در ادامه تاکید کرد: تجربه منادیان وحدت در یک قرن اخیر نشان داده است که چگونه تعامل علمی میان دانشمندان مسلمان باعث رفع کدورتها و بدفهمی ها شده است. البته عموماً آنان ادب گفتگو را رعایت کرده و در سخن خود از اخلاق نیکو، نرم خویی و جدال احسن استفاده کرده و همین نکات باعث تقریب مذاهب و همچنین ایجاد وحدت بین شیعه و سنّی شده است.
منبع: خبرگزاری تقريب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code