• سه شنبه، ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
  • الثلاثاء، 11 محرم 1444
  • Tuesday, 9 August 2022

سید حسن نصرالله: با یکدیگر در مسجد الاقصی نماز خواهیم خواند/ عربستان در جنگ یمن با شکست مفتضحانه‌ای روبرو شد

سید حسن نصرالله: با یکدیگر در مسجد الاقصی نماز خواهیم خواند/ عربستان در جنگ یمن با شکست مفتضحانه‌ای روبرو شد

سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان، عصر روز سه شنبه 18 خرداد 1400 به مناسبت سی‌امین سالروز تأسیس شبکه «المنار» سخنرانی کرد.

دبیرکل جنبش حزب‌ الله لبنان در ابتدا درباره سلامتی خود، گفت: در ابتدا از همه دوستداران و محبتی که به من درباره وضع سلامتی‌ام داشتند، تشکر می کنم و از همه دوستداران تشکر می کنم و به محبت دوستداران افتخار می کنم و به همه دوستداران اطمینان می دهم که در سلامت هستم. و این راه را با هم ادامه خواهیم داد ان شاءالله.

سید حسن نصرالله افزود: من شکر خدا در میان شما هستم و همچنان امید دارم که ما با یکدیگر در مسجد الاقصی مبارک نماز خواهیم خواند.

وی همچنین از همه کسانی که در تأسیس، موفقیت و توسعه شبکه المنار نقش داشتند و در مقدمه آنها “سید عیسی طباطبایی” قدردانی کرد و گفت: المنار، شبکه‌ای نیست که به دنبال سود یا در اندیشه رقابت و فتنه انگیزی باشد، بلکه شبکه آرمان و پیام فداکاری است که [برای مقاصد خود] هزینه می‌پردازد.

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: انگیزه اصلی المنار برای پخش ماهواره ای انتفاضه فلسطین بود و این نشان دهنده این است که شبکه المنار شبکه آرمان فلسطین است.

وی در ادامه با اشاره به سالروز رحلت امام خمینی (ره) بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران، اظهار داشت: شبکه المنار را شاگردان و دوست‌داران امام خمینی (قدس سره) تأسیس کرده‌اند. امام خمینی بزرگ به این امت جان بخشید و اسلام را در قرن بیستم زنده کرد. او برای بشریت جایگزینی تمدنی در این عصر ارائه کرد. روحیه انقلاب علیه ظلم و روحیه مقاومت علیه پیکارجویان را زنده کرد.

دبیرکل جنبش حزب‌ الله لبنان افزود: با آغاز تجاوز عربستان علیه یمن، شبکه المنار صدای مردم مظلوم یمن بود و تاوان شبکه المنار این بود که از ماهواره‌های عرب‌ست و نایل‌ست حذف شد. شرط آنها برای بازگشت المنار به این دو ماهواره این بود که دیگر از کشته شدن کودکان وغیرنظامیان توسط ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن صحبت نکند.

وی اضافه کرد: امروز آمریکا و عربستان دچار یک شکست مفتضحانه‌ای شده‌اند و دنبال راه خروج از جنگ یمن می‌گردند. ما از روز نخست تجاوز علیه یمن، به قدرت مردم برای پایداری وپیروزی ایمان راسخ داشتیم. چیزهایی را که نتوانستند از راه تجاوز نظامی به دست آورند، می‌خواهند با تحریم‌های اقتصادی و محاصره ملت یمن به دست آورند.

دبیرکل جنبش حزب الله ادامه داد: آمریکا طرح عربستان سعودی را می‌پذیرد و خود را به عنوان [طرف] کمک‌کننده برای پایان دادن به جنگ علیه یمن معرفی می‌کند در حالی که این کشور در حال انجام شارلاتان‌‌بازی و گمراه‌کردن است زیرا این کشور می‌خواهد جنگ را پایان و محاصره را ادامه دهد. آنچه ما امروز در لبنان از آن رنج می‌بریم، گوشه‌ای از مشکلاتی است که مردم یمن از سال‌ها پیش از آن رنج می‌برند. متجاوزان می‌خواهند که هیأت مذاکره‌کننده یمن تحت فشار فقر و محاصره بماند تا امتیاز بدهد.

سید حسن نصرالله گفت: در جنگ تموز (۳۳ روزه سال ۲۰۰۶) المنار آماده و حاضر بود و فداکاری کرد ، و تصویر و صدای این رسانه همچنان موجود بود و از میان نرفت.

دبیرکل حزب‌الله در بخش دیگری از اظهاراتش ضمن تمجید و تشکر از تلاش‌های شبکه المنار، اضافه کرد:‌ آنچه در فلسطین، قدس و مسجدالاقصی جریان دارد بیانگر آن است که ما در برابر یک دشمن کینه‌توز و احمق قرار داریم که ممکن است در نتیجه بحران‌های داخلی به جلو فرار کند.

سید حسن‌ نصرالله افزود:‌ نتانیاهو، امروز، شکست‌خورده است و در بحران‌زده‌است. او شاید برای خروج از بحران‌ها به گزینه‌های متفاوت و یک حماقت. روی آورد. نتانیاهو شاید به یک سری‌گزینه‌ها روی آورد. او موضوع هسته‌ای ایران را تهدید کرد و شاید در قدس مرتکب حماقتی شود.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: فلسطینی‌ها در غزه و قدس و کرانه باختری و اراضی ۴۸ مصمم به حمایت از قدس و مقدسات هستند و همه امت اسلامی باید به مسئولیت خود عمل کنند. تعدی به قدس به مثابه جنگ منطقه‌ای است. اولین موضع گیری درباره معادله جدید برای قدس از یمن عزیز و از سوی عبدالملک الحوثی بیان شد. قدس و مسجد الاقصی موضوع کل امت اسلامی است.

سید حسن نصرالله اعلام کرد: شبکه المنار به مسئولیت خود در مبارزه با تروریسم عمل کرد و در جریان آزادسازی الجرود لبنان شهیدانی داد.

وی در ادامه گفت: از چند هفته قبل از تعویق برگزاری انتخابات پارلمانی در موعد مقرر و احتمال تمدید دوره پارلمانی کنونی سخن گفته می‌شود. موضوع تعویق انتخابات به ذهن ما نیز خطور نکرده است و با کسی از متحدانمان در اینباره صحبت نکرده‌ایم. انتخابات باید در موعد مقرر آن برگزار شود. ما ضد انتخابات زودهنگام پارلمانی هستیم و این وقت تلف کردن است زیرا دستاورد جدیدی به همراه ندارد. آنانی که از انتخابات پارلمانی دم می‌زنند بفرمایند و دولت را تشکیل دهند. آنانی که به دنبال برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی هستند به دلایل حزبی آن‌را می‌خواهند.

سید حسن نصرالله اضافه کرد: ما با ادامه تلاش‌ها برای تشکیل دولت و ناامید نشدن [در این راه]‌ موافقیم. ما به رئیس [پارلمان] بری در ابتکاری که ارائه کرد، کمک می‌کنیم. دست‌اندرکاران تشکیل دولت باید به دردهای مردم گوش فرا دهند و این صف‌ها و نگرانی را در چشمان مردم ببینند.

وی همچنین گفت: اتهام‌زنی به حزب‌الله درباره اینکه [این جنبش] علت بحران است و نادیده گرفتن علل [بحران] و حقایق، این چیزی است که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌گویند. عملکرد رسمی کنونی در تمامی زمینه‌ها ضعیف است و باید این ضعف درمان شود به‌ویژه آنکه بحران [تشکیل] دولت طولانی شده است و شاید طولانی‌تر شود.

دبیرکل جنبش حزب الله مشکل اقتصادی کشور لبنان را احتکار دانست و گفت: دارو و غذا در لبنان هست اما در انبارها احتکار شده است. حزب الله ۲۰ هزار داوطلب برای حمایت دولت در مقابله با احتکار را معرفی می کند.

دبیرکل حزب الله از محتکران به مجرمان، جنایتکاران و خائنان یاد کرد که از پوشش سیاسی برخوردارند و تصریح کرد: راهکارهای ریشه‌ای برای حل بحران اقتصادی سال‌ها زمان نیاز دارد.

سید نصرالله گفت که حل بحران بنزین در لبنان تنها طی چند روز از طریق نفت ایران ممکن است اما این اقدام نیازمند تصمیم سیاسی جسورانه است. این در حالی است که پیشنهاد ایران در ارسال سوخت به لبنان با پول لبنان همچنان مطرح است.

وی ادامه داد که اگر مقامات در دولت لبنان از مسئولیت‌های خود شانه خالی کنند حزب‌الله با دولت ایران مذاکره خواهد کرد و کشتی‌های سوخت را از آنها خریداری خواهد کرد و هنگامی که ما این سوخت را خریداری کردیم آنها را از طریق بندر بیروت به ملت لبنان تحویل می‌دهیم بگذارید دولت ممانعت کند.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: باید در راستای کاهش رنج مردم حرکت شود و ما اقداماتی به عمل خواهیم آورد. تشکیل دولت جدید راه طبیعی مقابله با بحران‌های مالی و اقتصادی و سرو سامان دادن به اوضاع لبنان است.

منبع: ابنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code