• دوشنبه، ۷ مهر ۱۳۹۹
  • الإثنين، 10 صفر 1442
  • Monday, 28 September 2020

سید حسن نصرالله: ترامپ اگر راست می‌گوید تحریم‌های پزشکی علیه ایران لغو کند

سید حسن نصرالله: ترامپ اگر راست می‌گوید تحریم‌های پزشکی علیه ایران لغو کند

دبیر کل حزب‌ الله لبنان جمعه 23 اسفند 1398 در مورد تحولات اخیر منطقه و جهان و موضوع کرونا در لبنان و منطقه سخنرانی کرد.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود با اشاره به اینکه ویروس کرونا به دغدغه اول در سرتاسر جهان تبدیل شده و منحصر به منطقه غرب آسیا و لبنان نیست، گفت: باید خود را در وسط میدان نبرد با کرونا بدانیم؛ چرا که این نبرد، نبرد یک شهر یا روستا نیست، نبرد جهانی است و کشورها و ملت‌های جهان با آن درگیرند و در آن مشارکت دارند و اولویت‌ها در این شرایط برعهده دولت‌ها و ملت‌هاست».

وی ادامه داد: دراین نبرد دشمنانی و کسانی وجود دارد که هدف قرار گرفته‌اند و کسانی که در این نبرد هدف قرار نگرفته‌اند، باید با دشمنان به مقابله برخیزند.

دبیر کل حزب‌ الله لبنان افزود: آنچه که در مورد کرونا همچنان مجهول باقی مانده این است که هنوز بیشتر جوانب آن مشخص نیست و نیاز به تحلیل و بررسی دارد.

وی با بیان اینکه نباید در برابر این دشمن و ویروس تسلیم شد، اظهار داشت: گزینه ما در این نبرد مقاومت در برابر دشمنی است که به وبائی جهانی تبدیل شده است و نباید در برابر آن از خود تسلیم، نامیدی و یا سهل‌انگاری نشان دهیم

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که همه در لبنان، از دولت گرفته تا شهروندان لبنانی و پناهنده‌های سوری باید به وظایف خود و مسئولیت‌های خود عمل کنند و در این بین بخش بهداشت، وظیفه خطیری دارد چرا که در خط مقدم نبرد با کرونا است.

وی ادامه داد: هدف از نبرد اخیر جلوگیری از انتشار کرونا و کاستن از صدمات و خسارت‌های انسانی و اقتصادی آن است تا جایی که درمان قطعی برای آن پیدا شود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود: از طریق تدابیر و اقدامات اعلام شده می‌توان مانع از شیوع گسترده ویروس شد. چین این کار را عملی کرده است و مقابله با کرونا نیازمند اراده، صبر و مسئوولیت‌پذیری است.

سید حسن نصرالله خواستار همکاری همگانی و اخلاق‌ مداری در ادامه مبارزه با ویروس کرونا شد و ادامه داد: بحث و جدل فایده‌ای ندارد، انتقاد مثبت خوب است اما شماتت و انتقاد منفی نشان دهنده انحطاط اخلاقی است.

وی بیان کرد: باید از به کاربردن زبانی که موجب کینه‌توزی و تفرقه می‌شود پرهیز کرد؛ کرونا همه را مبتلا می‌کند و مرزی نمی‌شناسد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان اظهار داشت که شعار امروز همه باید این باشد: نه به تجمعات و دوری از یکدیگر در تمام شهرها و روستاها.

سید حسن نصرالله اضافه کرد: باید کادر پزشکی که در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا است از لحاظ مادی و تجهیزات حمایت کرد.

وی گفت که عمل به تدابیر و دستورالعمل‌های مربوط به ویروس کرونا نه مستحب بلکه واجب شرعی است و نمی‌توان به آن‌ها عمل نکرد، این دستورات باید موبه‌مو اجرا شود تا بتوان این ویروس را شکست داد.

دبیر کل حزب‌الله در ادامه توصیه‌های خود در باره کرونا اظهار داشت: وظیفه شرعی هر شخص این است که جان خود و خانواده‌اش را حفظ کند و هر کسی که از این وظیفه و عمل بدان عدول کند، مرتکب یکی از گناهان کبیره شده است.

وی ادامه داد: در نبرد با کرونا، نیاز به شفافیت و صداقت است و هرکسی که احساس می‌کند کرونا گرفته یا علایمش را دارد، باید حقیقت را بگوید یا به بیمارستان برود و درمان را شروع کند و قرنطینه را شروع کند.

سید حسن نصرالله به فتوای یکی از مراجع عظام تقلید در قم اشاره کرد که گفته بود هرکسی کرونا را به دیگری منتقل کند و فرد مبتلا فوت کند، باید دیه فرد را بپردازد. از این رو به هیچ وجه نباید در این قضیه کذب گفت و واقعیت را کتمان کرد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: در نبرد کرونا، بزرگترین دروغ‌گو بر روی کره خاکی ترامپ و تیم او است،

سید حسن نصرالله به اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص پیشنهاد کمک به ایران نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ترامپ ادعا می‌کند که خواهان کمک به ایران است، این دورویی و نفاق است، زیرا کسی که مدعی کمک است، اول باید تحریمهای پزشکی و بهداشتی را لغو کند، ایران نیازی به کمک آمریکا برای مقابله با کرونا ندارد، بلکه آنچه این کشور باید بدان عمل کند، لغو تحریم‌هاست.

وی به شماتت رسانه‌های عربی در خلیج فارس علیه ایران و مقامات این کشور در مقابله با کرونا نیز پرداخت و گفت که این کار ناپسندی است؛ چرا که خیلی از آنها در خط مقدم مقابله با این ویروس مبتلا شده‌اند و شماتت آن‌ها کار خوبی نیست.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه از بانک‌های لبنان خواست به وظایف و مسؤولیات خود عمل کنند.

او کارمندان و رؤسای بانک‌ها را خطاب قرار داد و گفت: شما پول زیادی دارید و سود زیادی به دست آورده‌اید. وقت آن رسیده است که مسؤولیت خود عمل کنید. شما باید اولین کسی باشید که دست یاری را به سوی حکومت و بخش بهداشت دراز کنید تا مردم مقاومت کند و کشور در این نبرد پیروز شود.

وی ادامه داد: که ایجاد ترس و اضطراب در بین مردم و اشاعه اخبار کذب و یأس در بین‌ آن‌ها جرم است و همه باید در برابر آن قوی باشد و نباید دچار تزلزل و سستی اراده شوند. سید حسن به موضوع قرض گرفتن دولت از منابع مالی خارجی نیز اشاره کرد و گفت که اگر شرایط با حاکمیت و منافع و مصالح ملی در تضاد است، مانعی در این که قرض بگیرد حتی از صندوق بین‌المللی پول، وجود ندارد.

سید حسن نصرالله در بخش پایانی سخنان خود به حملات تروریستی آمریکا علیه نیروهای مقاومت در عراق اشاره کرد و با محکومیت این حملات اظهار داشت: جنایتی که نظامیان آمریکایی در عراق مرتکب شدند، پاسخ عراقی‌ها را خواهد داشت؛ عراقی‌هایی که زیستن در سایه خفت و خواری اشغالگران را بر نمی‌تابند.

منبع: ابنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code