• پنجشنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • الخميس، 7 ذو القعدة 1442
  • Thursday, 17 June 2021

موسی حسین: تبلیغات منفی وهابی‌ها علیه شیعیان در اندونزی یک روز هم متوقف نمی‍‌شود

موسی حسین: تبلیغات منفی وهابی‌ها علیه شیعیان در اندونزی یک روز هم متوقف نمی‍‌شود

اندونزی کشوری در جنوب شرق آسیا است که در بین اقیانوس هند و اقیانوس آرام قرار دارد. جمعیت این کشور با مساحت یک میلیون و 904 هزار کیلومترمربع، 270 میلیون نفر است و اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت جهان، بزرگ‌ ترین مجمع الجزایر كره خاكی و بزرگترین كشور اسلامی به‌ شمار می‌ رود.

86.1 درصد از مردم اندونزی مسلمان هستند و و بقیه مسیحی، هندو یا بودایی می باشند. با آنكه اسلام دیرتر از بسیاری از كشورهای مسلمان وارد اندونزی شد، به تدریج سراسر جزایر مسكونی این کشور را تحت پوشش قرار داد و ورود و گسترش آن به‌ گونه مسالمت آمیز و فرهنگی توسط بازرگانان دریانورد مسلمان بوده است

تاریخ شیعه در اندونزی به آغاز دعوت اسلامی و ورود مسلمانان به این مجمع الجزایر باز می‌ گردد و شمار شیعیان در گذشته‌ های دور نیز در این کشور قابل توجه بوده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شیعه در اندونزی حیات مجدد یافت و عالمان شیعی علناً مذهب تشیع را در میان مردم این کشور مطرح كردند و در حال حاضر كشور اندونزی شاهد حركت بزرگ مذهب تشیع است، به‌ نحوی كه جمعیت شیعیان امروز به چند میلیون نفر می‌ رسد و مجمع جهانی اهل بیت(ع)، شمار کنونی شیعیان اندونزی را حدود دو میلیون نفر برآورد کرده است.

آنچه در پی می ‏آید گفتگوی کوتاهی با «موسی حسین» از روزنامه نگاران اندونزی درباره وضعیت شیعیان این کشور در حاشیه ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به کوشش: محمد جواد نوروزی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ـ در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید؟

من موسی حسین از کشور اندونزی و معلم و روزنامه نگار می باشم و عهده دار مدیریت چندین سایت در زمینه اخبار جهان اسلام و موضوعات دیگر هستم. تلاش ما در این سایت ها انتشار اخبار جهان اسلام و پاسخ به تحریفات به خصوص در زمینه اعتقادات تشیع است.

ـ درباره فعالیت های فرقه وهابیت در اندونزی توضیح بدهید؟

وهابی ها، رسانه های بسیار فراوانی در اختیار دارند و اسلام را به صورت یک دین خشونت طلب جلوه می دهند. تبلیغات منفی وهابی ها علیه شیعیان یک روز هم متوقف نمی شود و آنها از طریق ابزارهای رسانه ای همچون تلویزیون، رادیو، روزنامه و شبکه های اجتماعی به تبلیغات منفی خود علیه شیعیان، ادامه می دهند.

ـ چه اقداماتی در مقابل فعالیت های وهابی ها در اندونزی دارید؟

ما در مقابل تحریفات فرقه وهابیت در خصوص اعتقادات شیعیان، روشنگری می کنیم و در این راستا با نوشتن مقالات متعددی و مصاحبه با عالمان مسلمان، این مقالات و مصاحبه ها را در سایت های خودمان درج می کنیم. ما مجموعه ای از نقاط مشترک میان شیعیان و اهل سنت به خصوص در زمینه توحید، نبوت، قیامت و موارد دیگر را جمع آوری و منتشر می کنیم.

متاسفانه وهابی ها دارای قدرت رسانه ای بیشتر نسبت به شیعیان هستند و صدای وهابی ها بلندتر است و ما شیعیان نمی توانیم به قدر کافی به مخاطبان اطلاع رسانی کنیم. اما کسانی که روزنامه ها، وب سایت ها و مقالات شیعیان را می خوانند، متوجه حقیقت می شوند و می فهمند که تبلیغات وهابی ها دروغ است.

ـ دیدگاه مردم اندونزی درباره امام حسین(ع) و واقعه عاشوراء چیست؟

با این که اندونزی بزرگ ترین کشور اسلامی در جهان است، اما اکثر مسلمانانی که در این کشور زندگی می کنند، چیزی درباره امام حسین(ع) و واقعه عاشوراء نمی دانند و تنها شاید پنج درصد از جمعیت اندونزی، اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند. عده ای از افرادی که در اندونزی اطلاعاتی در زمینه امام حسین(ع) و واقعه عاشورا دارند، دارای عقاید اشتباهی هستند و چون بسیاری از مردم اندونزی چیزی درباره امام حسین(ع) و واقعه عاشوراء نمی دانند، هر گاه دیدگاه های انحرافی وهابیت به آنها عرضه می شود، می پذیرند، چون حقیقت و واقعیت را درباره شیعیان نمی دانند و به عنوان مثال می پذیرند که پیروان مکتب تشیع برای حج به جای مکه به کربلا می روند!

منبع: ابنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code