• یکشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
  • الأحد، 19 ذو الحجة 1441
  • Sunday, 9 August 2020

نامه جمعی از بزرگان و نخبگان عراق به آیت‌الله سیستانی/ برای جلوگیری از جنگ داخلی وارد عمل شوید

نامه جمعی از بزرگان و نخبگان عراق به آیت‌الله سیستانی/ برای جلوگیری از جنگ داخلی وارد عمل شوید

جمعی از شیوخ، افراد صاحب نفوذ و بزرگان مناطق مرکزی و جنوبی عراق از آیت الله العظمی «سید علی سیستانی» درخواست کردند برای حل بحران این کشور وارد عمل شود و نسبت به وقوع جنگ داخلی هشدار دادند.

در این بیانیه مشترک آمده است: ما از سال ۲۰۰۳ م. تاکنون تمام درخواست‌های شما را لبیک گفته و همانند شمشیری در دستان شما عمل کرده‌ و فداکاری‌هایی زیادی برای کشور و شما داشته‌ایم. از این رو امروز از باب شرعی و انسانی از شما درخواست می‌کنیم در خصوص وضعیت فروپاشی کشور، نبود قانون و باز بودن دست گروهک‌ها و گروه‌های مافیایی که در پوشش تظاهرات‌ها فعالند، موضعی اتخاذ کنید.

در ادامه این بیانیه تأکید شده است: می‌دانیم که سیاست‌مداران و احزاب آنها دست به فساد، ویرانی و گسترش فقر زده‌اند و شما به دنبال تأدیب آنها هستید و می‌خواهید که مردم حقوق خود را مطالبه کنند اما باید از نمایندگان و معتمدان خود بخواهید شما را در جریان واقعیت امر وضعیت استان‌های عراق قرار دهند، چرا که تأخیر بیش از این جایز نیست و از باب فقه و شرع با هدف حفظ نظم عمومی لازم است که شما مداخله کنید.

شیوخ و بزرگان مناطق مرکزی و جنوب عراق در این بیانیه برای مقابله با طرف‌ها، احزاب و افراد فاسد و نیز دور نگهداشتن کسانی که به دنبال بهره‌برداری از تظاهرات برای کسب مناصب و درآمد هستند، اعلام آمادگی کرده و از آیت‌الله سیستانی خواستند فوراً برای توقف نابسامانی‌های عراق وارد عمل شود. آنها همچنین نسبت به وقوع جنگ داخلی هشدار دادند.

گفتنی است اعتراض‌های مناطق شیعه نشین عراق و بغداد روز اول اکتبر امسال (نهم مهر 1398) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد و به اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی از سوی تعدادی از معترضان شد و شعار براندازی از سوی بخش‌های دیگری رسید.

با وجود آرامش چند هفته‌ای به مناسبت برگزاری مراسم میلیونی اربعین، این اعتراض‌ها بار دیگر از ۲۵ اکتبر از سر گرفته و این بار با ابعاد بسیار خشونت آمیزی آغاز شد و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادها برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی و صدور دستورالعمل‌های مختلف نتوانسته است، آرامش را به کشور بازگرداند.

برخی ناظران و مسؤولان عراقی نیز با وجود اذعان به مسالمت آمیز و بحق بودن اعتراض‌ها و مطالبات اکثر کسانی که در تظاهرات خیابانی یک ماه اخیر شرکت کرده‌اند، همچنین از وجود افراد بعثی و باندهای مسلح در داخل عراق خبر می‌دهند که از فضای هرج و مرج برای تسویه حساب با دیگر گروه‌ها و افراد، سوء استفاده می‌کنند و نیز گروه‌های سازمان یافته با پشتیبانی فکری و مالی سفارتخانه‌های آمریکا و سعودی در بغداد و هدایت ارتش‌های سایبری بعثی و وهابی مستقر در برخی کشورهای منطقه بویژه اردن و امارات که با افزایش خشونت و بالابردن سقف مطالبات، به دنبال براندازی هستند.

در این میان، انتظار از مرجعیت عراق این است که با قاطعیت وارد عمل شده و با استفاده از نفوذ خود در بین مردم و مسؤولین این کشور به بی نظمی ها و سوء استفاده دشمنان پایان دهد.

منبع: ابنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code