• چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
  • الأربعاء، 22 ذو الحجة 1441
  • Wednesday, 12 August 2020

واکنش آیت‌الله سیستانی به طرح معامله قرن / جهان در برابر این ظلم آشکار بایستد

واکنش آیت‌الله سیستانی به طرح معامله قرن / جهان در برابر این ظلم آشکار بایستد

حجت الاسلام و المسلمین “عبدالمهدی الکربلائی” نماینده آیت الله العظمی سیستانی امروز جمعه 11 بهمن 1398 در خطبه‌های نماز جمعه کربلا نظرات مرجعیت عالی نجف را درباره ادامه اعتراضات در عراق و نیز طرح معامله قرن اعلام کرد.

نماینده آیت الله العظمی سیستانی در خطبه‌های نماز جمعه کربلا تأکید کرد: مرجعیت عراق طرح معامله قرن را ظالمانه می‌داند و آن را بشدت محکوم می‌کند.

وی تصریح کرد که مرجعیت دینی، حامی ملت فلسطین است تا این کشور بتواند حقوق مشروع خود را احقاق کنند.

نماینده آیت الله العظمی سیستانی گفت: هدف از معامله قرن اعطای مشروعیت به اقدامات اشغالگرایانه است.

الکربلائی همچنین از کشورهای عربی و اسلامی خواست که به مردم فلسطین کمک کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تعرض به اموال عمومی و نیروهای امنیتی توسط اغتشاشگران را محکوم کرد.

نماینده آیت الله العظمی سیستانی با اشاره به گذشت چهار ماه از اعتراضات مردم عراق، اعلام کرد که تداوم این بحران و بی‌ثباتی سیاسی، اقتصادی و امنیتی به سود کشور و آینده فرزندان آن نیست.

الکربلائی همچنین بر لزوم جامه عمل پوشاندن به مطالبات مردمی و همچنین تسریع در روند تشکیل دولت جدید عراق تأکید کرد.

وی تأکید کرد که دولت آینده عراق باید مورد اعتماد مردم باشد، بتواند وضعیت را آرام کند و اقدامات لازم را برای برگزاری انتخابات آزاد و شفاف در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد.

نماینده آیت الله العظمی سیستانی در پایان تصریح کرد که باید برای اینکه مطالبات مردم را فهمید، به صندوقهای رأی مراجعه کرد و این اقدام، گزینه مناسبی در وضعیت کنونی است.

* ترجمه متن کامل بیانیه دفتر آیت الله العظمی سیستانی درباره تحولات اخیر عراق و طرح دونالد ترامپ موسوم به معامله قرن (جمعه 11 بهمن 1398)

بسم الله الرحمن الرحیم

چهار ماه از آغاز جنبش مردمی که خواستار اصلاح و رهایی کشور از چنگال فساد و ناکامی فراگیر نهادهای دولتی است، می‌گذرد و در طول این مدت خون‌های بی گناه زیادی ریخته شد و هزاران نفر از شهروندان مجروح و مصدوم شدند و همچنان درگیری‌هایی رخ می‌دهد که منجر به بیشتر شدن قربانیان بی گناه می‌گردد.

بر این اساس مرجعیت دینی بار دیگر استفاده از خشونت علیه تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و عملیات ترور و ربایش برخی از آن‌ها را محکوم می‌کند و مخالفت قاطع خود را با تلاش برای متفرق کردن تجمعات و اعتراضات مسالمت آمیز با توسل به زور و خشونت ابراز می‌کند و در عین حال اقدام برخی در حمله به نیروهای امنیتی و سرویس‌های دولتی و اقدامات خرابکارانه و تهدیدآمیز علیه برخی از نهادهای آموزشی و خدماتی و هر آنچه باعث اخلال در امنیت شهروندان و خسارت به منافع آن‌ها می‌شود را رد می‌کند و هشدار می‌دهد که چنین اقداماتی هیچ گونه توجیهی ندارد و جایگزین حضور گسترده مردم جهت فشار آوردن برای پاسخگویی به خواسته‌های اصلاح طلبانه نخواهد بود و برعکس به کاهش همبستگی با جنبش اعتراضی و شرکت کنندگان در آن منجر خواهد شد.

از طرف دیگر تداوم بحران کنونی و عدم ثبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی به نفع کشور و آینده مردم آن نیست بنابراین باید برای خروج از آن از طریق تسریع در تشکیل دولت جدید، تمهیدی اندیشیده شود. دولت آینده باید دولتی مورد اعتماد مردم و قادر به آرام کردن اوضاع و بازگرداندن اقتدار دولت باشد و در راستای اجرای انتخابات آزاد و شفاف در نزدیک ترین زمان ممکن اقدامات لازم را انجام دهد.

با توجه به اختلافات و دو دستگی های میان نیروهای سیاسی از اقشار مختلف و اختلاف نظرات میان آن‌ها درباره اولویت‌های مرحله آتی و ناتوانی در زمینه توافق بر سر اصلاحات مورد نظر مردم که کشور را در معرض خطرات و مشکلات بیشتر قرار می‌دهد، رجوع به صندوق‌های آرا برای تعیین دیدگاه مردم گزینه مناسب در شرایط فعلی به شمار می رود؛ بنابراین باید در اجرای انتخابات زودهنگام تسریع شود تا مردم دیدگاه خود را بیان کنند و مجلس نمایندگان آینده و برگرفته از اراده آزاد آن‌ها باشد چرا که این مجلس برای اتخاذ اقدامات ضروری جهت اصلاح و صدور تصمیمات سرنوشت ساز بویژه در زمینه حفظ حاکمیت کشور و استقلال سیاسی و تمامیت ارضی و وحدت آن ذی صلاح است.

در پایان یک موضوع باقی می ماند و آن هم این که مرحعیت دینی به شدت طرح ظالمانه ای که اخیراً برای مشروعیت بخشیدن به اشغالگری های بیشتر سرزمین های غصب شده فلسطین رونمایی شده، بشدت محکوم می‌کند و بر موضع حامیانه خود در حمایت از مردم مظلوم فلسطین در زمینه پایبندی به حقوق خود و بازپس گیری اراضی اشغالی و تشکیل کشور مستقل تاکید می‌کند و عرب ها، مسلمانان و همه آزادگان جهان را به پشتیبانی از آن دعوت می‌نماید.

منبع: ابنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code