• جمعه، ۱۰ تیر ۱۴۰۱
  • الجمعة، 1 ذو الحجة 1443
  • Friday, 1 July 2022

نظر علمای اهل سنت کشمیر راجع به امام خمینی (ره)

نظر علمای اهل سنت کشمیر راجع به امام خمینی (ره)

وحدت یکی از اصلی‌ترین گفتمان‌هایی است که از سوی بزرگان معاصر اهل سنت و علمای شیعه تاکید می‌شود. نهضت اسلامی ایران به رهبری امام خمینی نیز این گفتمان را گسترش و ترویج داده است به طوری که نه تنها در ایران، بلکه در خارج از مرزهای کشور هم بسیاری از شیعیان و اهل سنت، وحدت را کلید پیروزی و تسلط بر استعمارگران جهانی عنوان کرده‌اند.

سید حسین رضوی کشمیری در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است، می‌گوید: انقلاب اسلامی ایران و نهضت امام خمینی به اعتقاد من بعد از لبنان، اثر مستقیمی در کشمیر گذاشت که بسیار چشمگیر بود. شیعه و سنی بدون استثنا از انقلاب ایران تأثیر گرفتند.

من بدون اغراق می‌گویم که بعضی از اهل تسنن تحصیل کرده، استادان دانشگاه و حقوق‌دانان را دیدم که از ما بیشتر و بهتر، انقلاب امام را فهمیده بودند.

روزی از یک روحانی که از ایران به کشمیر آمده بود، دعوت کردیم تا در جمع عده‌ای از مسلمانان تحصیل کرده کشمیر اعم از شیعه و سنیحضور یابد و برایشان سخنرانی کند. در میان آنان صدها نفر تحصیل کرده، استاد دانشگاه، پزشک، مهندس و حقوقدان حضور داشتند. محل اجتماع نیز منزل آقای غلامعلی گلزار بود.

مهمانی که از ایران آمده بود، حجت‌الاسلام والمسلمین آقای اوحدی بود. ما از این فرصت استفاده کردیم تا از ایشان برای برنامه پرسش و پاسخ دعوت کنیم. در آن‌جا آقای اوحدی سخنرانی کرد و ما متن آن را ترجمه کردیم. بعد از آن، تحصیل کرده‌ها و حضار سؤالاتی درباره انقلاب ایران و امام خمینی پرسیدند و ایشان جواب دادند.

سپس یکی از حضار که اهل تسنن بود به نام “مهندس غلام قادر صوفی” برخاست و سخنرانی کرد. سخنرانی او خاطره‌ای فراموش نشدنی است که مایلم آن را ذکر کنم: وقتی آقای صوفی برای سخنرانی برخواست گفت: شما شیعیان چه امام خمینی را مرجع تقلید بدانید و چه نایب امام زمان(عج) یا نعوذ بالله خود امام زمان بدانید برای ما تفاوتی نمی‌کند.

آن‌چه ما اعتقاد داریم این است که این مرد مجاهد، “خلیفه الله فی الارض” است؛ اگر مسلمانان جهان از این خلیفه‌الله پیروی کنند ما می‌توانیم با استعمار جهانی مقابله کنیم.

منبع: خبرگزاری تقریب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code