• جمعه، ۱۰ تیر ۱۴۰۱
  • الجمعة، 1 ذو الحجة 1443
  • Friday, 1 July 2022

یادداشت به مناسبت میلاد رسول اکرم(ص)؛ دین اسلام دین انسانیت و مساوات است/تمام تلاش ما در راستای دفاع از فرهنگ امت اسلامی و وحدت این امت است

یادداشت به مناسبت میلاد رسول اکرم(ص)؛ دین اسلام دین انسانیت و مساوات است/تمام تلاش ما در راستای دفاع از فرهنگ امت اسلامی و وحدت این امت است

با وجود گذشت 1449 سال از میلاد با سعادت خاتم الانبیاء، حضرت محمد (ص)، انسانیت تا این لحظه همچنان منتظر این پرتو الهی است که از بیت الله الحرام در مکه مکرمه تابیدن گرفته است. 

اگر این بُعد فوق العاده انسانی یعنی «آداب عالی انسانیت» در رسالت پیامبر گرامی اسلام(ص) وجود نداشت، این رسالت نمی توانست الهام بخش تمدن های مختلف باشد. بسیاری از افراد به این بُعد انسانی اعتراف کرده اند و مورد بهت و حیرت بسیاری اشخاص حتی تاریخ نویسان منصف غربی قرار گرفته است.

حتی یکی از این مورخان غربی درباره پیامبر اسلام(ص) گفته است: «محمد (ص) پیامبر عرب است که یکی از بزرگترین دوستداران انسانیت است. ظهور این مرد بزرگ در جهان، تأثیر بسزایی داشته است و برای قاره آسیا نیز افتخاری بزرگ است.»

یک دایرة المعارف انگلیسی نیز نوشته است: «محمد (ص) در مسیر انسانیت تلاش بسیار کرده است.»

اما این فرموده حضرت محمد(ص) این معلم بزرگ، چه زیباست که می فرماید: «همه مخلوقات، خانواده خدا و تحت سرپرستی او هستند. پس محبوب ترین مخلوقات نزد خداوند، کسی است که به خانواده او نیکی کند.»

دین اسلام دین انسانیت و مساوات و برابری میان همه مردم است. دینی است که خون و جان و آبروی انسان ها را محترم می شمارد و آموزه های اخلاقی بسیاری دارد که خلاصه آن را می توان در خطبه حجة الوداع پیامبر (ص) یافت؛ آنجا که صدهزار مسلمان را به نمایندگی از تمام انسان های جهان خطاب قرار می دهد.

این خطبه دارای دقت بالایی از جهت سند و تاریخ آن از حیث تعداد مسلمانان و زمان و مکان این واقعه و سخنانی که بیان شده و اسامی مبلغان آن است. 

این خطبه در روز نهم ذیحجه سال دهم هجری و پس از رسیدن پیامبر و مسلمانان به غدیر خم بیان شده است.

 پیامبر اکرم(ص) در این جمع متلاطم خطبه خود را ایراد کردند و تاریخ تا کنون ثبت نکرده است که پیش از حضرت محمد (ص) کسی چنین جمع کثیری از مردم را برای ایراد خطبه در یک جا جمع کند.

یکی از فرازهای مهم این خطبه بدین شرح است: «ای مردم! بدانید که پروردگار شما یکی است، آگاه باشید که نه عرب بر عجم و نه عجم بر عرب هیچ برتری ندارد جز با تقوا. ای مردم آگاه باشید که من این رسالت را ابلاغ کردم. خداوندا خودت شاهد باش!»

پیامبر (ص) در انتهای خطبه خود حتی ستون خانواده یعنی زنان را نیز فراموش نکرده و با صدای بلند مردم را به رعایت حقوق زنان دعوت کردند. 

اولین نکته قابل تأمل در این خطبه تاریخی آن است که این خطبه تنها مسلمانان را خطاب قرار نداده است بلکه همه مردم مورد خطاب آن حضرت قرار گرفته اند. لذا ایشان برای خطاب مردم از عبارات «ایها المسلمون» و «ایها المؤمنون» استفاده نمی فرماید، بلکه مردم را با عبارت «ایها الناس» خطاب می کند؛ 

این خطبه هشداری به همه مردم جهان است که از ریختن خون یکدیگر و غارت اموال و از بین بردن آبروی یکدیگر بپرهیزند.

پیامبر اکرم (ص) در این خطبه امت اسلامی و سایر امت ها را به ضرورت همبستگی و همکاری در تمام جوامع دعوت می کند. زیرا جوامعی که اصول غیر انسانی مانند درگیری و خشونت و تفرقه را جایگزین اصول انسانی کرده اند، هیچ راه فراری جز انحلال و سقوط ندارند. 

حضرت رسول اکرم (ص) در پایان خطبه تاریخی خود می فرماید: «من در میان شما دو چیز به ودیعه می گذارم که اگر به آن دو چنگ بزنید، هرگز گمراه نخواهید شد. آن دوچیز کتاب خدا و اهل بیتم هستند.»

در همین راستا تمام تلاش ما نیز در راستای دفاع از فرهنگ امت اسلامی و وحدت این امت و همچنین دفاع از تاریخ امت اسلامی است و تلاش می کنیم یک نقشه راه فرهنگی برای تجدید گفتمان دینی ایجاد کنیم.

ما در کنار همه مؤسسات اسلامی که مهمترین هدفشان حمایت از دین، جان، مال و آبروی امت اسلامی در برابر تروریسم و همه جریان های فساد انگیز است ایستاده ایم.

در پایان، این مناسبت بزرگ یعنی میلاد با سعادت رسول انسانیت، حضرت محمد مصطفی(ص) را به همه افراد امت اسلامی تبریک و تهنیت عرض کرده و آرزوی خیر و برکت برای همه مسلمانان دارم.

منبع: خبرگزاری تقریب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code